Ucuz bilgisayarda oyun nasıl oynanır

2631
0

Oyun oynama tutkusundan başka bir şeyin olmadığı zamanlarda eski bilgisayarınızın sizi yarı yolda bırakmaması için ipuçları.

En iyi PC oyunlarını oynamak istiyorsanız, para artık çok önemli değildir ya da eskisi kadar öncelikli değildir, çünkü en iyi eski ve yeni video oyunlarından bazılarını çalıştırmak için yüksek kaliteli bir bilgisayar gerekmez – aslında, ne yaptığınızı biliyorsanız bir ucuz dizüstü bilgisayar bile kullanabilirsiniz.

Bütçesi kısıtlı olan oyuncular için ucuz bir dizüstü bilgisayar bir nimettir, çünkü muhtemelen iş veya eğitim için zaten bir tane bulunduruyorsunuz, bu nedenle donanım size bir kuruşa mal olmayacak. Tabii ki, en üst seviye grafik kartlarına ve oyun çevre birimlerine sahip üst düzey bir PC ile tam olarak aynı performansı elde edemezsiniz, ancak harika bir oyuna dalmışsanız, zayıf grafiklere bakmak kolaydır.

Yıllar boyunca ‘high-end’ oyunlardan modern indie oyunlara kadar hepsini oynamak için birçok ucuz dizüstü bilgisayar kullandık ve hatta birkaç modern high-end oyunuyla tekneyi sallamaya bile çalıştık ve bir laptop’un sınırlarının nasıl zorlanacağını öğrendik

Burada, PC oyunları oynarken eski veya ucuz dizüstü bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı önemli ipuçlarımızı listeledik Ayrıca “iyi” dizüstü bilgisayarlarda oyun oynamak için bazı ipuçlarına sahibiz ve bu da platformun en iyi şekilde nasıl kullanılacağına karar vermenize yardımcı olacak;

Ucuz bilgisayarda oyun nasıl oynanır

RAM’inizi öğrenin

İlk olarak, kötü haberi vermekle başlamalıyız: ucuz bir dizüstü bilgisayarınız varsa, ne kadar optimize ederseniz edin, tüm oyunları oynayamazsınız. Sonsuza dek ulaşamayacağınız zorlu oyunlar var ve satın almadan önce bir oyunu idare edip edemeyeceğinizi kontrol etmeye değer.

İlk olarak, oyun için sistem gereksinimlerini kontrol edin. Bunlara genellikle Steam, Epic Games Store veya oyun yayıncısının web sitesinden kolayca erişilebilir. Gerekli minimum özellikleri kontrol edin (ve bunu yaparken, önerilen özellikler listesine bakabileceğiniz günün hayalini kurun).

En önemlisi RAM’dir ve bunun dizüstü bilgisayarınızın yüklü RAM’iyle eşleştiğinden emin olmanız gerekir. Bunu, Windows 10’daysanız arama çubuğundaki RAM’i arayarak ve ilk seçeneğe tıklayarak bulabilirsiniz. 8GB RAM, düşük ve orta kademe oyunlarla başa çıkmak için yeterli, ancak bununla daha az mücadele edebilirsiniz.

Mouse’a yatırım yapın

Ultra düşük bütçeli bir PC oyuncusu olmaya çalışıyorsanız, birçok çevre birimine yatırım yapmak istemezsiniz, ancak PC oyunlarını iyi oynamanız için çok önemli olan bir tane var: FARE.

Evet, dizüstü bilgisayarlarda touchpad var, bu yüzden fare genel kullanım için hayati değil, aynı zamanda imleci ekranınızın yarısının üstünde kaydırırken çılgınca bir FPS ya da yoğun bir strateji oyunu oynamaya çalışırken iyi şanslar.

Pahalı bir fare almanıza gerek yok. Ucuz bir mouse iş görecektir ancak dizüstü bilgisayar deneyiminizi geliştirmek için kesenin ağzını açmanızda yarar var.

Her zaman fişe takılı oynayın

Oyun bilgisayarları çok fazla güç harcar ve ucuz bir dizüstü bilgisayarda oyun oynuyorsanız, pilini hızlı bir şekilde bitirir.

Sonunda oynamak için yüksek kaliteli bir oyun aldıysanız, dizüstü bilgisayarınızın pili bittiğinde aniden kapanmasını istemezsiniz, bu nedenle daima sürekli bir güç akışına sahip olduğunuzdan emin olun.

Bazen portatif bir dizüstü bilgisayar pil şarj cihazı günü kurtarabilir, ancak uzun oyun süreleri için onlara güvenemezsiniz.

Çalışan diğer tüm uygulamaları kapatın

En küçük arka plan işlemlerinin ne kadar işlem gücü aldığına şaşıracaksınız, bu nedenle oyununuzun harcayacağı gücü en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, ucuz dizüstü bilgisayarınızda çalışan her şeyi toplu olarak gerçekleştirmeniz gerekecek. Her şey.

Bu, arka planda gizlenen tüm pencereleri kapatmanız gerektiği anlamına gelir; Chrome‘dan ve açtığınız 4.000 açık sekmeden (Chrome can sıkıcı miktarda RAM kaplar) çıkın, Spotify’ı kapatın hatta Discord veya Skype’ı bile komple kapatın.

Arka plan görevleri işleme gücünü çalıyor ve her zaman çalışan yükleriniz varsa, oyun performansınızı düşürebilir. Bilgisayar oyununuz ucuz dizüstü bilgisayarınızda çalışan tek şeyse, daha kolay bir zaman geçirirsiniz ve sonuç olarak grafikleri bir adım öteye götürebilirsiniz.

Doğrudan ayarlar menüsüne

Artık ucuz dizüstü bilgisayarınız bir PC oyunu oynamaya hazır – ancak PC oyunu oynanmaya hazır mı? Zorlu bir oyunsa biraz cesaret gerekebilir.

Oyununuzu yüklediğinizde yapmanız gereken ilk şey, seçenekler menüsüne atlamak ve her şeyi düşürmek. Gölgeler ve ortam animasyonları gibi şeyleri kapatın, tüm gereksiz estetik efektleri kaldırın, grafikleri ‘acımasızca’ düşürün.

Bunu yaptıktan sonra, ucuz dizüstü bilgisayarınız oldukça nezih oyunlarla başa çıkabilecektir. Baktınız bilgisayarınız iyi çalışıyor, bu ayarları biraz yükseltebilirsiniz.

Ucuz bir dizüstü bilgisayarda bilgisayar oyunu oynamak ideal değildir ve bütçenizi korumak için fedakarlık yapmanız gerekecektir, ancak bu adımları izlerseniz bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Önceki İçerikAndroid’den iPhone’a nasıl geçilir: Tam bir rehber
Sonraki İçerikİnternet nasıl hızlandırılır