İnternet nasıl hızlandırılır

2594
0

İnternetiniz neden bu kadar yavaş? Bağlantı sorunlarını çözmek ve hızlandırmak için herşey bu rehberde

Çevirmeli interneti ve sayfaların çok yavaş bir hızda yüklenmesini sabırla beklemeniz gereken günleri hatırlıyor musunuz? Teknolojik gelişmeler o zamandan beri, anında ihtiyaç duyabileceğimiz tüm bilgilere hızlı bir şekilde erişmemizi sağladı. Bu yüzden günümüzde yavaş internet bağlantısı neredeyse dayanılmaz. Sayfanın yüklenmesi için o dönen çemberi görmek ve beklemek zorunda olmak son derece sinir bozucu.

Bu Modern Çağda Yavaş İnternetin Çekilmezliği

Sadece yavaş bağlantı ile internette gezinmek yeteri kadar kötü olabilir ancak hayatımızın bir kısmı çevrimiçi olarak geçirildiğinde genellikle yavaş internet bağlantısını daha da fazla yaşayabiliriz.

Örneğin, TV programlarını veya filmlerini izlemeyi ele alalım. En kötüsü filmin en heyecanlı yerinde internetin donması ve dönen çemberin şak diye karşımıza çıkması. Film keyfiniz yerlerde… Birkaç defadan fazla olunca da öfke yönetimi derslerine katılmaya başlayıp başlamayacağınızı sorgulamaya başlayın.

Mükemmelleştirmek için harcadığınız saatlerce süren çevrimiçi çalışmayı kaydetmeye çalışırken işte tam o önemli anda internet bağlantınız yavaşlıyor donuyor ve sayfayı yenile diyince o görmek istemediğiniz bomboş sayfayı görürsünüz. Bütün emeğiniz kaydet dediğiniz aslında kayboldu. Sadece öfke yönetimine ihtiyacınız yok, muhtemelen teselli edilmeye de ihtiyacınız var.

İnternet nasıl hızlandırılır

Yavaş İnternet Bağlantısı Yaşadığınızda Hangi Adımları Atabilirsiniz?

İnternetiniz yavaşladığı an, denemek ve tanımlamak ve düzeltmek için izleyebileceğiniz bazı adımlar vardır.

1. WiFi Bağlantınızı Kontrol Edin

Muhtemelen en belirgin ilk adım ancak buraya koymak zorundayız: WiFi bağlantınızın çalıştığını kontrol edin. Bazı durumlarda, bilgisayarınız geçici olarak kapatıldığı için bilgisayarınız bir başkasının açık, zayıf WiFi bağlantısına geçiş yapmış olabilir. Diğer bir deyişle, WiFi bağlantıları için otomatik olarak dolaşmaya ayarladıysanız.

2. Geniş Bant Yönlendirici Ayarlarını İçeren Donanımınızı Kontrol Edin

Modeminize ve yönlendiricinize hızlı bir sıfırlama işlemi yapmak, tekrar devreye sokmak için yapmanız gereken tek şey olabilir. Kapatıp tekrar açın ve sorunu hem sizin hem de evdeki diğer bilgisayarlardaki sorunu çözüp çözmediğini görün.

3. Geniş Bantlı Eklentileri ve Uygulamaları Kapatın

Arka planda yayınlanan reklamlar ve programlar (özellikle de videoları kullananlar) siz fark etmeden çok fazla bant genişliği alıyor olabilir. Tüm pencereleri kapatın ve bir Reklam Engelleyici yüklemeyi düşünün. Sorunun yalnızca bir kısmını çözer, ancak geçici olarak bağlantıyı hızlandırabilir.

4. Herhangi Bir Şey İndiriyor musunuz Kontrol Edin

Herhangi bir şey indirmek, özellikle de BitTorrent kullanarak dosya yüklüyorsanız, internet bağlantınızı yavaşlatabilir. Bunları duraklattığınızda bağlantınızın anında hızlandığını göreceksiniz.

5. Aboneliğinizi Kontrol Edin

Gerçekten yavaş internet için para mı ödüyorsun? Planınızı kontrol etmeye değer olabilir, ardından sayıların uyuşup uyuşmadığını görmek için Speedtest.net gibi bir hız test cihazı kullanın. Değilse, servis sağlayıcınıza bir arama yapmanız gerekir.

6. Yavaş Bir Bağlantı İçin Web’inizi Optimize Edin

Yavaş bağlantınızı çözerken internete göz atmaya ihtiyacınız varsa, web sitelerinin HTML veya mobil sürümlerine geçerek ve resimleri devre dışı bırakarak web’inizi optimize etmek yararlı bir ipucu. Tüm bunları yapmak, daha az eğlenceli de olsa, gezinmenizi daha az sinir bozucu hale getirebilir.

7. İnternet Sağlayıcınızı Arayın

Her şeyi denediyseniz ve hala yavaşsa, şimdi internet sağlayıcınızı arama zamanı. Sonunda bir hata olmayabileceğini unutmayın, bu yüzden saygılı olun ve sonuç olarak daha yararlı tavsiyeler veya çözümler alma olasılığınız daha yüksek.

Yavaş Bağlantınızı Hızlandırmak İster misiniz? Bu basit adımları izleyin

1. Tarayıcınızı Optimize Edin

Reklamları durduracak uzantıları sağlayan Firefox veya Flash ve JavaScript’e gerek duymadan en az belleği kullanan Chrome gibi tarayıcılara geçin. Opera Turbo, sıkıştırma teknolojisi ile yapıldığı için yavaş bağlantı için özel olarak tasarlanmıştır.

Yenilenen açık sayfalar olabilecek tüm kullanılmayan sekmeleri kapatın ve bu nedenle daha fazla bant genişliği kullanın.

Bazı çerezlere ve önbelleklemeye izin verin. Bazıları bilgilerini izlemekten bıkmış olsa da, sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar.

2. Modem / Router’ınızı Optimize Edin

Routerınızı bilgisayarınızla aynı odaya veya evin içinde bir yere yerleştirin.

Kablosuz cihazınız, komşularınızla aynı kanalda yayın yapılması nedeniyle yavaşlıyor olabilir. Çevrenizdeki kanalları kontrol etmek için inSSIDer gibi programları kullanmayı deneyin. Ya da uygun fiyatlı yeni bir modem satın alın

Diğer kablosuz cihazları da birbirinden ayırın, çünkü bu da internet bağlantısını kesebilir. Basitçe onları ayırın.

Bu nedenle, bir dahaki sefere yavaş bir internet bağlantısı sizi çılgına döndürürse, sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olacak bu adımları deneyin. Yavaş internet bağlantısı, hızlı bir sürece bağlı olarak şimdi hayatımızın birçok alanında sinir bozucu olabilir, ancak geçici olarak bile olsa çok uzun bir yol bulabilir.

Önceki İçerikUcuz bilgisayarda oyun nasıl oynanır
Sonraki İçerikNotebook pil ömrü nasıl uzatılır