Sosyal medya ile iş geliştirme

2679
0

İşinizi geliştirirken faydalanacağınız en önemli araçlardan biri belki de en önemlisi Sosyal Medya. Ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tam da doğru yerdesiniz.

İşinizin sosyal medyayı belli bir oranda kullanıyor olması muhtemeldir. Çoğu işletme sahibi ve pazarlamacısı gibiyseniz, bu kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak için LinkedIn, Facebook ve Twitter profillerine zaten sahip olabilirsiniz, bunları doğru kullanmanız gerekir. Sosyal medya, işinize ancak her platformun nüanslarını ve izleyicilerini anlarsanız ve daha sonra etkili bir strateji geliştirip uygularsanız fayda sağlayabilir. İşte işletmenizi pazarlarken sosyal medyayı kullanmanıza yardımcı olacak yedi ipucu.

Sosyal medya ile iş geliştirme

1. Kitlenizi anlayın

Sosyal medya geniş ve çeşitlidir. En göze çarpan platformlardan bazılarına (Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Youtube) ek olarak, kullanıcıların etkileşime girdiği Snap Chat, Tik-Tok, Instagram ve Reddit gibi sayısız platform var. Kullanıcıların ilgisini çeken ve katılım sağladığı sayısız forumdan ve web sitesinden bahsetmiyoruz bile. Özel kaynaklara sahip büyük şirketler için bile, tüm bu kanallara ayak uydurmak çok zor bir iş olabilir.

Bunun yerine, yalnızca hedef kitlenizle bağlantı kurmak için iyi bir fırsat sağlayan sosyal ağlara odaklanın. Bu amaçla izleyicinizi anlamanız gerekir. İşletmenizin ve sektörünüzün kendine özgü doğası, kitlenizi nerede bulacağınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Yüksek kaliteli, görsel açıdan etkileyici ürünler satan perakendecilerin, açıkça görüntü paylaşım hizmetleri için Pinterest ve Instagram’a bakmaları gerekir. Eğer ağızdan ağıza yayılacak bir şey satıyorsanız o zaman Twitter muhtemelen sizin için en doğru araç. Profesyonel bir izleyici kitlesine ulaşmak gerekirse, LinkedIn her şeye cevap verebilir.

Bu, kendinizi tek bir sosyal medya platformuyla sınırlamanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak, hedef kitlenizi anlayarak ve çabalarınızı en alakalı sitelere odaklayarak, verimliliğinizi ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

2. Hedef kitlenizle konuşun

Sosyal medyayı kitlenizle konuşmak için kullanmak ile takipçilerinizle konuşmak için kullanmak arasında büyük bir fark var. Sosyal medya söz konusu olduğunda, takipçilerinizle etkileşime girmek istersiniz. Etkileşim olmadan sadece konuşmuş olursunuz. Robot gibi görünürsünüz tüketicilerinizin gözünde.

Etkileşim, sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biridir ve bu yüzden pazarlama için bu kadar değerli bir araçtır. Müşterilerinizle “birlikte” konuşmak, onların sizinle ve şirketiniz hakkında “konuşmaları” için ilk adımdır. İstediğiniz de zaten tam olarak bu: Etkileşim ve Dikkat çekmek. Bir işletme doğrudan kendilerine yanıt verdiğinde insanlar bunu sever ve sosyal medya bunu her zamankinden daha kolay hale getirmiş durumda. Bunu yapmak için sadece zaman ve kaynakları ayırmanız gerekir.

Kritik olarak, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında övgüde bulunup bulunmadıklarına bakılmaksızın, müşterilerinizle doğrudan bağlantı kurmaya istekli olmanız gerekir. Aslında, sosyal medya pazarlaması, olumsuz geri bildirimleri nasıl ele aldığınıza gelince, bazen daha da değerli olabilir.

Olumsuz geri bildirimler, işletmeniz için zayıf veya olumsuz bir imaj oluşturmak zorunda değildir, ancak bunu görmezden gelirseniz böyle bir ihtimal doğabilir(İpucu 5’e bakınız).

3. Hatalarınızı kabul edin

Bir işletmenin hata yaptığını kabul etmesi zordur. Sosyal medya gibi bir kamusal arenaya gelince daha da zorlaşıyor. Ancak hataları kabul etmek, başarılı sosyal medya pazarlamasının kilit bir parçasıdır.

Sosyal medyayı pazarlama amacıyla kullanırken basit bir hata yapmak bazen kolaydır. Çalışanlar yanlış zamanda kayıt yapabilir, istemeden duyarsız olabilir ve hatta kişisel ve ticari hesaplarını karıştırabilir. İnternet olduğundan, herhangi bir hatanın tamamen fark edilmemesi muhtemel değildir. Hatayı silmeye çalışmak muhtemelen işe yaramaz ve şirketinizin daha kötü görünmesini sağlar.

Bunun yerine

-Hatalarını doğrudan kabul et. Düşünceli, iyi hazırlanmış bir yanıt, hızlı bir sıvama operasyonundan daha iyidir. İşletmeler çoğu zaman bir sosyal medya hatasını ele almaya hazır değildir ve durumu yalnızca hızlı ve uygunsuz bir şekilde yanıt vererek daha da kötüleştirirler. Topluluğunuza dikkatlice ifade edilen ve ölçülen bir yanıt vermek için fazladan bir zaman ayırmak daha iyidir.

-Hatayı saklamayın. En vahşi sosyal medya pazarlamacılarının bile başına geliyor. Ancak en büyük hata; hiç bir hata olmamış gibi davranmak. Siz veya hesabınızdan sorumlu olan kişi, rahatsız edici bir yorumda veya paylaşımda bulunmuş, bir müşteriyi eleştirmiş veya başka bir şey yapmış olduğunda, sorumluluk almanız gerekir. Mesajı silmek, hasar kontrolü için önemlidir, ancak hiçbir şey olmamış gibi davranarak itibarınızı incitirsiniz. Takipçiler güncellemeleri paylaşır ve yayınların ekran görüntülerini alırlar; böylece profilinizde neler bulunduğuna dair her zaman bir kayıt olur. Verebileceğiniz en iyi karar senin hatanın sahibi olmak.

-Geri çekilmeyin. Topluluğunuzla, hatanın o kadar da kötü olmadığını, haklı olduğunuzu veya yanlış anladığınızı iddia etmeye çalışmayın. Hataya sahip olmak ve ileriye gitmek en iyisidir. Hatayı tartışmak, sadece izleyicilerinizin aklında kalır ve topluluğunuzun diğer üyelerini daha da yabancılaştırır.

-Samimi olun. Neler olduğunu ve takipçilerinizin neden üzgün olduğunu anladığınızı karşı tarafa hissettirin. İçtenlikle özür dileyin ve müşterilerinize eylemlerinizden pişman olduğunu söyleyin. Bu, işletmenizin sorumlu olduğunu ve duygularını empati kuracak kadar müşterileriyle ilgilendiğini gösterir.

4. Aktif olun

Zaten bildiğinize emin olduğumuz bir öneri ancak yinelemeye değecek kadar önemlidir. Çok az şey sosyal medyanın hızından daha hızlı hareket eder. Sonuç olarak, işletmenizin sık sık ve tutarlı şekilde paylaşım yaptığından emin olmanız gerekir. İşletmenizin gevşek kalmasına izin verirseniz, takipçilerinizi çabucak kaybedersiniz ve yenilerini çekemezsiniz. Sosyal medya pazarlamasına yönelik yarı adanmışlık hiç bir şey yapmamaktan daha iyidir diyemeyiz hatta bazen zararlar da verebilir.

Markanızı insancıllaştırmak, şirketinizin sosyal medya pazarlama stratejisi ile başarısını sağlamak için gerekli bir adımdır ve bunu yalnızca aktif, kişisel katılım yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Hedef kitlenizle güçlü bir duygusal bağ kurmanın, müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirmenin ve güçlü bir marka savunucuları tabanı oluşturmanın anahtarıdır.

Müşterilerinizle kişisel bir düzeyde bağlantı kuramazsanız -takipçilerin markanızla bağlantı kurmayacak olma oranları da önemli ölçüde artacaktır.

Bir müşteri sizi telefonla aradıysa, e-posta yoladıysa, veya bir soru sormak ya da yorum yapmak için satış tezgahınıza geldiyse sizin ya da başka bir çalışanın onları görmezden gelme olasılığı nedir? Bir müşteri veya müşteri adayı size çevrimiçi olarak hitap etmek için zaman ayırdığında, farklı muamele görmemeleri gerekir.

Dinlemek, meşgul olmak ve cevap vermek için zaman ayırın. – Topluluğunuzla aktif olarak ilgilenmek için merkezi bir plana sahip olmalısınız.

5. Olumsuz Geribildirime cevap verin

Olumsuz geri bildirimler, işletmenizin zayıf veya olumsuz görünmesine neden olmak zorunda değildir, ancak bunu görmezden gelirseniz korktuğunuz başınıza gelebilir.

Olumsuz geri bildirimlerin veya şikayetlerin üstesinden gelmenin anahtarı, hızlı ve uygun bir şekilde yanıt vermektir.

Yanıtınızı oluştururken sorunu kabul edin – inkar etmeyin. “Beni 555-5555 numaralı telefondan arayın” veya “bize iletişim bilgilerinizle doğrudan bir mesaj gönderin; size hemen geri döneceğiz” gibi işlem yapılabilir bir istek sağlayın. Tüketiciye durumu çözmenin bir çaresini bularak şirketinizin onlara önem verdiğiniğini hızlı döndüğünü ve sorunu çözmek için elinden geleni yaptığını gösterirsiniz.

Her müşteri hizmeti sorunu benzersizdir ve buna göre ele alınması gerekir, ancak hızlı harekete geçmek, pozitif bir marka itibarını korumak için çok önemlidir.

6. Müşteri hizmetleri sunun

Tüketiciler giderek artan bir şekilde müşteri hizmetleri için sosyal medyaya yönelmektedir ve bu, sosyal medya üzerinden çevrimiçi destek sunmaya alışık olmayan işletmeler için problem yaratabilir. Sosyal müşteri hizmetinin zor olabileceği doğru, ancak işletmeniz için de büyük bir fırsat olabilir.

Başlangıç ​​olarak, sosyal müşteri hizmetlerinin çoğu işletme için standart hale geldiği yönündeki basit fikir, bu seçeneğin sunulmamasının işinizi rekabetçi bir dezavantaja sokabileceği anlamına gelir. Ancak öte yandan, bunu yapan işletmeler,  müşterilerinden daha fazla misafirperver ve kullanılabilir oldukları için puan kazanabilir. Bu nedenle, sosyal medya müşteri hizmetleri, şirketinizin itibarını artırarak pazarlama çabalarınıza yardımcı olabilir.

En önemlisi, sosyal müşteri hizmetlerinin, tanım gereği, sosyal medya platformlarında gerçekleşmesidir. Bu, tüketicilere verdiğiniz her türlü yardımın, şirketinizin yüksek kaliteli hizmete bağlılığını göstererek otomatik olarak görünürlük kazanması anlamına gelir. Bir işletme olarak ne kadar faydalı olursanız, hakkınızda o kadar söz dolanır sosyal medyada.

Ancak, bu durumlarda müşteri verilerinize gelince çalışanlarınızın dikkatli olmalarını sağlamalısınız. Bir sosyal platformda bazı sorunları ele alabilseniz de, destek personelinizin sohbeti e-postaya, telefona veya başka bir özel mekana taşıması gerektiği bir zaman gelecektir.

7. İşi sonuca bağlayın

İşinizi sosyal medya ile pazarlamak için son bir önemli tavsiye, sonuçlarla kesin bir bağlantı kurmaktır. Yalnızca sosyal medya pazarlama çabalarınızla ne elde etmek istediğinizi değil, aynı zamanda başarılı olup olmadığınızı da bilmeniz gerekir. Sosyal medya faaliyetlerini izlemek oldukça standart olmakla birlikte, pek çok işletme bu ölçümleri gerçek sonuçlara bağlayamaz.

Söylemeye gerek yok ama, eğer ölçemezseniz, yönetemezsiniz ve bu sosyal medya pazarlaması için olduğundan daha doğru olamazdı.

Bu amaçla, sosyal medya pazarlamasının ulaşmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğünüz kapsamlı ve ulaşılabilir bir dizi hedef geliştirmek için zaman ayırmalı ve sonra başarınızı veya başarısızlığınızı belirlemek için ihtiyaç duyacağınız analitik ve diğer araçlara yatırım yapmalısınız. Bu sonuçlara bağlı olarak, ileriye dönük sosyal işaretleme çabalarınızı daha da iyileştirerek gelecek stratejilerinizi ayarlayabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamacılığındaki herhangi bir değişkeni, blog yazısının en uygun makale uzunluğundan en popüler tweet veya hashtag türüne kadar neredeyse her şeyi analiz etmek için hedef ve hedefler belirleyebilirsiniz. Neyin en iyi şekilde çalıştığını ve neyin işe yaramadığını ölçmek için analitik araçlarından yararlanın.

Önceki İçerikApple Watch nasıl güncellenir
Sonraki İçerikWindows 10 kişiselleştirme