Gmail şifresi nasıl sıfırlanır

2738
0

Hesabınızı güvende tutmak için Gmail şifrenizi düzenli olarak sıfırlamanız iyi bir fikirdir ve bunun ne kadar kolay olduğunu makalemizde öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar Google’ın kullanıcı adları ve şifreler veri tabanı son yıllarda herhangi bir güvenlik ihlali yaşamamış olsa da, sahtekarların e-postalarınıza başka şekillerde girmesi hala mümkündür. En yaygın saldırılardan biri, suç işleyen birinin meşru bir giriş sayfasının sahte bir sürümünü oluşturduğu ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi isteyen kimlik avı saldırısıdır. Bu sayfalar çok ikna edici görünebilir ve yanlışlıkla bir tanesine düşmüş olabileceğinizi düşünüyorsanız, Gmail şifrenizi sıfırlamak (ve ücretsiz bir şifre yöneticisi almak) ilk işleminiz olmalıdır.

Diğer çevrimiçi hesaplarınızla aynı şifreyi kullanıyorsa Gmail hesabınız, bundan dolayı da tehlikeye girebilir. Kullandığınız herhangi bir sosyal medya sitesinin güvenlik ihlali varsa ve giriş bilgileriniz ortaya çıkarsa, sahtekarlar diğer hesaplarınıza giriş yapmak için aynı şifreyi kullanmayı deneyebilir. Şifrelerinizden herhangi biri Gmail ile benzer olursa, e-posta hesabınızı güvende tutmak için Gmail şifrenizi sıfırlamak için bir dakikanızı ayırın.

Gmail şifresi nasıl sıfırlanır

Gmail şifreniz Google hesap şifrenizle aynıdır. Sıfırlamak için, oturum açın, sağ üst köşedeki hesap simgenizi tıklayın ve ardından mavi ‘Google Hesabı’ düğmesini tıklayın.

Google hesap ayarlarınız yeni bir sekmede görünecek. Soldaki listeden ‘Kişisel Bilgi’yi seçin; adınız, cinsiyetiniz, doğum gününüz ve profil fotoğrafınızı (eğer yüklediyseniz) içeren ayrıntıları göreceksiniz. Ayrıca, şifrenizi en son ne zaman sıfırladığınızı da görebileceksiniz.

Gmail şifrenizi sıfırlamak için ‘Şifre’yi tıklayın ve kimliğinizi doğrulamak için mevcut şifrenizi girin. Daha sonra yeni bir şifre oluşturmanız istenecek ve şifreyi iki kez girmeniz istenecek. Parola en az sekiz karakter uzunluğunda olmalı ve doğum tarihiniz veya eşinizin adı gibi açık bir şey içermemelidir. İstediğinizi yazdığınızı kontrol etmek için karakterlerin maskesini kaldırmak için göz simgesine tıklayın.

Mavi ‘Şifreyi Değiştir’ düğmesini tıkladığınızda, sahip olduğunuz herhangi bir cihazda Google hesabınıza bağlı kalmak isteyip istemediğinizi soran bir uyarı göreceksiniz. Herhangi birinin işaretini kaldırırsanız, e-postalarınızı kontrol etmeden önce yeni şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

Gmail şifrenizi neden sıfırlamalısınız?

Gmail, e-postalarınız için büyük miktarda depolama alanı sağlar; bu nedenle, herhangi bir şeyi silmeniz çok nadirdir. Yıllar önce gelen bir maili bulmanız gerekiyorsa işe yarayabilir, ancak hesabınız tehlikeye girerse çok iyi olmaz.

Gmail hesabınız muhtemelen gelen kutunuzda önbelleğe alınmış, arşivlenmiş iletiler ve gönderilen klasöründe değerli verilerinizin bulunduğu kişisel ve finansal bilgilerle dolu bir hazinedir. Banka hesap bilgileri, taranmış pasaportlar ve doğum sertifikaları, adresler ve telefon numaraları – hepsi çalınmak için ortada duruyor.

Hesap bilgilerinizin yayınlanmış olabileceğinden şüphelenmek için herhangi bir nedeniniz varsa veya bunları en son güncellemenizden çok zaman geçtiyse, kendinizi korumak için en kısa sürede Gmail şifrenizi sıfırlayın.

Önceki İçerikBilgisayar yedeklemenin en iyi yolu
Sonraki İçerikWindows 10’u hızlandırmak için 12 basit ipucu