Bilgisayar yedeklemenin en iyi yolu

2587
0

Muhtemelen sayısız farklı yedekleme yöntemini duymuşsunuzdur, fakat hangisi sizin için uygun? Bilgisayar nasıl yedeklenir. Bilgisayar yedeklemenin en iyi yolu nedir?

Herkes yaşamındaki bir noktada veri kaybeder. Bilgisayarınızın sabit diski yarın arıza yapabilir, fidye yazılımı dosyalarınızı rehin tutabilir veya bir yazılım hatası önemli dosyalarınızı silebilir. Bilgisayarınızı düzenli olarak yedeklemiyorsanız, bu dosyaları sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

Ancak, yedeklemeler zor veya kafa karıştırıcı olmak zorunda değildir. Muhtemelen sayısız farklı yedekleme yöntemini duymuşsunuzdur, fakat hangisi sizin için uygun? Peki hangi dosyaları gerçekten yedeklemeniz gerekiyor? Bilgisayar nasıl yedeklenir. Bilgisayar yedeklemenin en iyi yolu nedir?

Herşey Kişisel Verilerinizin Önemi İçin

Bariz olanla başlayalım: neye ihtiyacın var? Her şeyden önce kişisel dosyalarınızı yedeklemeniz gerekir. Sabit diskiniz arızalandığında işletim sisteminizi her zaman yeniden yükleyebilir ve programlarınızı yeniden indirebilirsiniz, ancak kendi kişisel verileriniz değiştirilemez.

Kişisel belgeleriniz, fotoğraflarınız, videolarınız ve bilgisayarınızdaki diğer veriler düzenli olarak yedeklenmelidir. Bunların yerini hiç birşey tutmaz. Ses CD’lerini veya video DVD’lerini titizlikle kopyalamak için saatler harcadıysanız, bu dosyaları da yedeklemek isteyebilirsiniz, böylece tüm bu işleri tekrar yapmak zorunda kalmazsınız.

İşletim sisteminiz, programlarınız ve diğer ayarlarınız da yedeklenebilir. Onları yedeklemek zorunda değilsiniz, ancak tüm sabit sürücünüz arızalanırsa hayatınızı kolaylaştırabilir. Sistem dosyalarıyla oynamayı seven, kayıt defterini düzenleyen ve donanımınızı düzenli olarak güncelleyen kişilerden biriyseniz, tam bir sistem yedeğine sahip olmak, işler ters gittiğinde size zaman kazandırabilir.

Bilgisayar yedeklemenin en iyi yolu

Verilerinizi, harici bir disk kullanmaktan, dosyaları Internet üzerinden uzaktaki bir sunucuda yedeklemeye kadar pek çok yol vardır. İşte her birinin güçlü ve zayıf yönleri:

Harici Sürücüye Yedekleme

Harici bir USB sabit diskiniz varsa bilgisayarınızın dahili yedekleme özelliklerini kullanarak bu sürücüye yedekleyebilirsiniz. Windows 10 ve 8’de, Dosya Geçmişi’ni kullanın. Windows 7’de, Windows Yedekleme’yi kullanın. Mac’lerde Time Machine kullanın. Ara sıra sürücüyü bilgisayara bağlayın ve yedekleme aracını kullanın ya da evinizdeyken ve otomatik olarak yedeklendiğinde takılı bırakın.

Artıları: Yedekleme ucuz ve hızlı. Eksileri: Eviniz soyulursa veya yanarsa, yedeğiniz bilgisayarınız ile birlikte kaybolabilir, bu da çok kötü bir durumdur.

İnternet Üzerinden Yedekleme

Dosyalarınızın güvende kalmasını sağlamak istiyorsanız, Backblaze gibi bir hizmetle onları internete yedekleyebilirsiniz. Backblaze, CrashPlan artık ev kullanıcılarına hizmet etmediğinden sevdiğimiz ve önerdiğimiz tanınmış bir çevrimiçi yedekleme hizmetidir.  Düşük bir aylık ücret karşılığında (ayda yaklaşık 5 ABD doları), bu programlar PC veya Mac’inizde arka planda çalışır ve dosyalarınızı otomatik olarak hizmetin web depolama alanına yedekler. Bu dosyaları bir kez kaybederseniz ve tekrar gereksinim duyarsanız, geri yükleyebilirsiniz.

Artıları: Çevrimiçi yedekleme sizi her türlü veri kaybına karşı korur – sabit sürücü arızası, hırsızlık, doğal afetler ve bunların arasındaki her şey. Eksileri: Bu hizmetler genellikle paraya mal olur (daha fazla ayrıntı için bir sonraki bölüme bakın) ve ilk yedekleme harici bir sürücüde olduğundan daha uzun sürebilir – özellikle çok sayıda dosyanız varsa.

Bulut Depolama Hizmetini Kullanma

Yedekleme uzmanları bunun teknik olarak bir yedekleme yöntemi olmadığını söyler, ancak çoğu insan için yeterince benzer bir amaca hizmet eder. Dosyalarınızı yalnızca bilgisayarınızın sabit diskinde saklamak yerine, onları Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive veya benzeri bir bulut depolama hizmeti gibi bir hizmette depolayabilirsiniz. Daha sonra otomatik olarak çevrimiçi hesabınızla ve diğer bilgisayarlarınızla senkronize ederler. Sabit sürücünüz bozulursa çevrimiçi olarak ve diğer bilgisayarlarda depolanan dosyaların kopyalarını almaya devam edersiniz.

Artıları: Bu yöntem kolay, hızlı ve çoğu durumda ücretsizdir ve çevrimiçi olduğundan, sizi her türlü veri kaybına karşı korur. Eksileri: Çoğu bulut hizmeti yalnızca birkaç gigabaytlık ücretsiz alan sunar, bu nedenle yalnızca yedeklemek istediğiniz az sayıda dosyanız varsa veya ek depolama alanı için ödeme yapmak istiyorsanız işe yarar. Yedeklemek istediğiniz dosyalara bağlı olarak, bu yöntem düz bir yedekleme programından daha basit veya daha karmaşık olabilir.

Backblaze gibi yedekleme programları ve Dropbox gibi bulut depolama hizmetleri her ikisi de çevrimiçi yedekleme olsa da, temelde farklı şekillerde çalışırlar. Dropbox, dosyalarınızı bilgisayarlar arasında senkronize etmek için tasarlanmıştır, Backblaze ve benzeri hizmetler büyük miktarlarda dosyaları yedeklemek için tasarlanmıştır. Backblaze, dosyalarınızın farklı sürümlerinin birden fazla kopyasını tutacaktır, böylece dosyayı tarihinin birçok noktasında olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz. Dropbox gibi servisler az miktarda yer için ücretsiz olsa da, Backblaze’nin düşük fiyatı istediğiniz kadar büyük bir yedekleme için idealdir. Elinizde ne kadar veri olduğuna bağlı olarak, biri diğerinden daha ucuz olabilir.

Backblaze’de aklınızda bulundurmanız gereken büyük bir sınırlama var. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı silerseniz, 30 gün sonra çevrimiçi yedeklemelerinizden silinir. Bu 30 günlük süreden sonra geri dönüp silinmiş bir dosyayı veya dosyanın önceki sürümünü kurtaramazsınız. Bu yüzden onları geri almak isteyebilirsiniz, bu dosyaları silerken dikkatli olun!

Bir Yedekleme Yeterli Değilse: Birden Çok Yöntem Kullanma

Hangisini kullanmalısın? İdeal olarak, en az ikisini kullanırsınız. Neden? Çünkü hem site dışında hem de yerinde yedekleme yapmak istiyorsunuz.

“Yerinde” kelimenin tam anlamıyla sizinle aynı fiziksel yerde depolanan yedekler anlamına gelir. Bu nedenle, harici bir sabit sürücüye yedeklerseniz ve bunu evdeki bilgisayarınızla birlikte saklarsanız, bu bir yerinde yedekleme işlemidir.

Dışarda yedeklemeler farklı bir şekilde saklanır. Bu nedenle Backblaze veya Dropbox gibi çevrimiçi bir sunucuya, yedeklerseniz, bu bulunduğunuz yerin dışında yedeklemedir.

Yerinde yedeklemeler daha hızlı ve daha kolaydır ve veri kaybına karşı ilk savunma hattınız olmalıdır. Dosyaları kaybederseniz, bunları harici bir sürücüden hızla geri yükleyebilirsiniz. Ancak, yalnızca yerinde yedeklemelere güvenmemelisiniz. Eviniz yanar veya içindeki tüm donanım hırsızlar tarafından çalınırsa, tüm dosyalarınızı kaybedersiniz.

Dışarda yedeklemeler de İnternet üzerinde bir sunucu olmak zorunda değildir ve bunlar için aylık bir abonelik ödemek zorunda değilsiniz. Dosyalarınızı bir sabit sürücüye yedekleyebilir ve örneğin ofisinizde, bir arkadaşınızın evinde veya bir banka kasasında saklayabilirsiniz. Biraz uygunsuz olabilir, ancak bu da teknik olarak dışarda bir yedeklemedir.

Benzer şekilde, dosyalarınızı Dropbox, Google Drive veya OneDrive’da saklayabilir ve harici bir sürücüye düzenli yedekleme yapabilirsiniz veya çevrimiçi yedekleme yapmak için Backblaze’i ve yerel bir yedekleme oluşturmak için Windows Dosya Geçmişi’ni kullanabilirsiniz. Bu hizmetleri birlikte kullanmanın birçok yolu vardır ve bu işlemin nasıl yapılacağı size bağlıdır. Yerinde ve dışarıda yapılan yedeklerle sağlam bir yedekleme stratejisine sahip olduğunuzdan emin olun, böylece dosyalarınızı kaybetmeye karşı geniş bir güvenlik ağına sahip olursunuz.

Otomatiğe alın!

Bunların hepsi karmaşık gelebilir, ancak yedekleme sisteminizi ne kadar çok otomatikleştirirseniz, o kadar sık yedekleme yaparsınız ve buna bağlı kalma ihtimaliniz o kadar artar. Bu nedenle, dosyaları harici bir sürücüye el ile kopyalamak yerine otomatik bir araç kullanmalısınız. Sadece bir kez kurun sonra unutun gitsin.

Backblaze gibi çevrimiçi hizmetleri gerçekten sevmemizin bir nedeni bu. İnternete yedekleme yapıyorsa, bunu her gün otomatik olarak yapabilir. Harici bir sürücü takmaksa daha fazla çaba sarf etmenize neden olacaktır ki bu da daha az yedekleme yapacağınız ve sonunda bunu yapmayı bırakabileceğiniz anlamına gelir. Her şeyi otomatik tutmak çok mantıklı.

Hiçbir şey ödemek istemiyorsanız ve öncelikle yerel yedeklemelere güvenmek istiyorsanız, önemli dosyalarınızı çevrimiçi olarak senkronize etmek için Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive gibi bir dosya senkronizasyon hizmeti kullanmayı düşünün. Bu şekilde, yerel yedeklemenizi kaybederseniz, en azından bir çevrimiçi kopyaya sahip olursunuz.

Sonuçta, dosyalarınızın nerede olduğunu düşünmeniz ve her zaman birden fazla kopya aldığınızdan emin olmanız gerekir. İdeal olarak, bu kopyalar birden fazla fiziksel yerde bulunmalıdır. Bilgisayarınıza bir şey olursa ne yapacağınızı gerçekten düşündüğünüz sürece, çoğu insanın önünde olursunuz.

Önceki İçerikNetflix indirilmiş içerikler nasıl silinir?
Sonraki İçerikGmail şifresi nasıl sıfırlanır