Birden fazla sosyal ağda aynı anda paylaşım yapma?

2334
0

Bir sürü sosyal medya hesabınız varsa, paylaşımlarınızı bütün ağlara göndermeniz zaman alır. Tek tuşla hepsinde paylaşmaya ne dersiniz?

Birkaç sosyal ağda aktifseniz, tüm hesaplarınıza ayak uydurmaya çalışmak gerçekten acı verici olabilir. Tatilinizin bazı fotoğraflarını yaymak istediğinizde, bir sonraki telefonunuzun hangi model olacağına karar vermek istediğinizde veya sadece hava durumundan şikayet etmek istediğinizde, her sosyal ağa gidip paylaşım yapıp sonra da sürekli geri dönüp yorumları beğenileri takip etmek hem zaman alıcı hem de yorucudur.

Bunu yapmanın bir yolu, aynı anda birden fazla sosyal ağı izlemenize ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir sosyal ağ yöneticisi kullanmaktır. Bu kullanışlı araçlar eskiden tüm kullanıcılar için daha elverişliydi, fakat şimdi çoğunlukla, hizmetlerini çoğunlukla sosyal ağları pazarlama ve diğer ticari amaçlar için kullanmak isteyen işletmelere satıyorlar. Bununla birlikte, sosyal ağ kullanımınız üzerinde size ek kontrol sağlayabilen ücretsiz (biraz sınırlı da olsa) bir iki tane uygulama veya servis bulabilirsiniz.

Birden fazla hizmetle çalışabilecek uygulamaların sayısını sınırlayan nedenlerin başında maddi nedenler geliyor. Facebook ve Twitter gibi hizmetler, yıllar geçtikçe üçüncü taraf uygulamaların onlarla çalışmasını giderek zorlaştırıyor.

Örneğin, 2018 Ağustos’unda Twitter, üçüncü taraf uygulamalardan gelen gerçek zamanlı tweet akışlarına erişimi engelledi. Belki de daha kötüsü, bu uygulamalardan gelen push bildirimleri engellendi ve / veya ertelendi;

Ardından Facebook’un, milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin toplandığı 2018 Cambridge Analytica ihlaline tepkisi vardı. Şirket, o yılın nisan ayında, üçüncü taraf uygulamaların (IFTTT gibi daha genel uygulamalar dahil), Facebook’a (veya Facebook’un sahip olduğu Instagrama) giriş yapmış kullanıcı olarak yayınlanmasını engelleyerek yeni kurallar koydu. Facebook, üçüncü taraf uygulamaların Facebook sayfalarıyla (kişisel profillerin işletme sürümü) etkileşime girmesine izin verir ve bir Instagram iş profiliniz varsa doğrudan Instagram’da yayınlayabilirsiniz.

Yine de, Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere birçok hizmette paylaşım yapmak istiyorsanız, ücretsiz olarak kullanmanıza izin veren bir uygulama var – eğer birkaç çemberin içinden geçmeye istekli iseniz.

Birden fazla sosyal ağda aynı anda paylaşım yapma

Buffer ile Instagram’da Paylaşım Yapma

Buffer adında bir sosyal ağ yönetim programı, Facebook’un kısıtlamalarını aşmanın oldukça ustaca bir yolunu buldu. Mesajınızı Instagram’a göndermenizi hatırlatır ve Instagram üzerinden gönderinizi Facebook’a gönderebilirsiniz.

Nasıl Çalışır: Buffer’ın ücretsiz hesabı, üç hesaba kaydolmanızı sağlar; Bunlar bir Facebook sayfası, Facebook grubu, Instagram, Twitter, LinkedIn sayfası veya LinkedIn profilini içerebilir. (Buffer ayrıca Pinterest’e de gönderir, ancak ücretsiz hesapta bunu yapamazsınız.) Diyelim ki bugün saat 2’de telefonunuzdan üç farklı servise (Twitter, Instagram ve Facebook) fotoğraf göndermek istiyorsunuz.

Buffer uygulamasını zaten indirdiğinizi ve kaydolduğunuzu varsayarak:

Göndermek istediğiniz fotoğrafı çektikten veya seçtikten sonra, fotoğraf uygulamanızdan Buffer’le paylaşın.

Üstteki artı işaretine dokunarak fotoğrafı göndermek istediğiniz hesapları seçin. Fotoğrafa eklemek istediğiniz herhangi bir metni yazın. Ayrıca ek fotoğraflar veya videolar ekleyebilirsiniz.

Farklı servislere farklı metinler göndermek istiyorsanız (örneğin, Twitter hesabınıza hashtag göndermek ancak Instagram hesabınıza göndermek istemiyorsanız), ekranın altındaki “Özelleştir” seçeneğine dokunun.

Hazır olduğunuzda, “Paylaş” düğmesine dokunun. Şimdi paylaşmayı, özel bir zamanlama oluşturmayı veya önceden düzenlenmiş bir sıraya (oluşturabileceğiniz bir kayıt zamanlama) eklemeyi seçebilirsiniz. Bunun bir defalık bir gönderi olduğunu varsayarak, “Özel zamanlama” üzerine dokunun.

Twitter mesajı ayarlanan zamanda otomatik olarak Twitter’a gönderilir. Ancak, Instagram iletisini gönderme zamanı geldiğinde telefonunuzda bir bildirim alırsınız.

Belirlenen zamanda, Buffer size bir bildirim gönderecek ve sizi bildirimi “Paylaş!” Veya “Yoksay” a davet edecektir. Hala mesajı göndermek istediğinizi varsayarak, “Paylaş!” a dokunun.

Sizden bir Hikaye’ye veya Yayınınıza göndermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İstediğinizi seçebilirsiniz.

Instagram’da artık fotoğrafınızı kırpabilir veya filtrelendirebilirsiniz.

Son Instagram sayfası size fotoğrafı gösterecektir. Buffer, başlığınızı otomatik olarak telefonunuzun önbelleğine yerleştirmiştir, bu nedenle başlık alanına bastırıp yapıştırın. Ayrıca fotoğrafınızı Facebook, Twitter veya Tumblr’a göndermeyi de seçebilirsiniz.

Son olarak, “Paylaş” a dokunun.

Evet, biraz karışık. Ancak bir kere alışmaya başladığınızda, mesajları Instagram ve Facebook’ta paylaşmanın iyi bir yoludur. (Tabii ki, başka bir yol, Facebook, Twitter veya Tumblr’a göndermek için Instagram’ı kullanmaktır ama istediğiniz sonucu vermeyebilir.)

Sekiz adede kadar sosyal ağı yönetme yeteneği gibi daha fazla özellik istiyorsanız, Buffer’ın Pro sürümü aylık 15 dolara mal olur.

Bir Göz Atmaya Değer: HOOTSUITE

Hootsuite, çeşitli sosyal ağ hizmetlerini izlemek için mükemmel bir yol olarak öne çıkıyor. Uygulama, Twitter, Facebook (sayfalar ve gruplar), LinkedIn, WordPress, Instagram, YouTube ve Pinterest dahil olmak üzere çeşitli sosyal ağ servislerine erişim sunar.

Ücretsiz hesabı kullanarak en fazla üç farklı hesabı izleyebilir (ve bazı durumlarda paylaşım yapabilirsiniz). Twitter’ın uygulaması TweetDeck gibi (bir zamanlar çok hizmetli bir uygulamaydı, ancak şimdi yalnızca Twitter ile çalışıyor), aynı anda birkaç sütunu kullanarak birden fazla yayın görmenizi sağlar. Ayrıca sekmeli sayfalar oluşturmanıza olanak tanır, böylece bir iş, bir arkadaşlarınız, bir de haber kaynakları vb. için bir dizi yayın alabilirsiniz.

Ancak, Hootsuite, Facebook ve Twitter kuralları ile sınırlıdır, bu nedenle bir Facebook sayfanız veya grubunuz yoksa yayınınıza gönderemezsiniz. Facebook’a doğrudan mesaj gönderebilir, ancak ücretsiz sürümüyle gönderemezsiniz. (En ucuz sürüm olan Profesyonel plan, aylık 29 ABD Doları tutarındadır.)

Kısacası: Sosyal ağların üçüncü taraf uygulamalarla çalışma şeklindeki değişiklikler, işletme dışı kullanıcıların paylaşımlarını aynı anda birden fazla servise göndermelerini oldukça zorlaştırdı. Ancak kararlıysanız, bunun yukarıda bahsettiğimiz iki seçenekten size uygun olanı deneyebilirsiniz.

Önceki İçerikMac’te Windows 10 nasıl kurulur?
Sonraki İçerikYouTube’dan para nasıl kazanılır?