Windows 10’da parola sıfırlama işlemi nasıl yapılır?

2597
0

Windows 10 şifrenizi unutmak sinir bozucu bir durum olabilir ancak parolanızı sıfırlayarak hesabınızı geri alabilirsiniz.

Bu yazımızda, Windows 10’da parola sıfırlama işlemini nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Windows 10 şifrenizi unutmak sinir bozucu bir durum olabilir, ancak kullanıcı hesabınız için yolun sonu olması gerekmez.

Hesabınızı geri almanıza yardımcı olabilecek Windows 10’da şifrenizi sıfırlamanın birçok yolu vardır.

Kullandığınız yöntem, hesabınızın yalnızca yerel bir hesap veya Microsoft hesabınıza bağlı bir hesap olup olmadığına ve oturum açmak için şifre veya PIN kullanmanıza bağlı olarak değişir. Ne olursa olsun, emrinizde birçok seçeneğiniz var; bu yüzden sıkışırsanız panik yapmayın.

Windows 10’da parola sıfırlama işlemi nasıl yapılır

 


Microsoft hesabınızı sıfırlama
Windows 10’a giriş yapmak için bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, ve kendinizi dışarda bulursanız Microsoft’un hesap kurtarma web sitesine gidin ve e-posta adresinizi, telefon numaranızı veya Skype adınızı girin ve ardından ‘İleri’yi tıklayın.

Microsoft’un size nasıl bir güvenlik kodu göndereceğini seçin, ardından eksik bilgileri girin ve ‘Kodu al’ı tıklayın.

Güvenlik kodunu aldıktan sonra, “Kimliğinizi doğrulayın” kutusuna girmeniz gerekir. Şimdi yeni bir şifre girmeniz gerekecek; onaylamak için tekrar girin, ardından işlemi sonlandırmak için ‘İleri’yi tıklayın.


Hesabınızın şifresini sıfırlama
Bu öneriyi, önce sıfırlamanız gereken yerel PC hesap şifrenizse deneyin. Windows 10 sürüm 1803 veya üstünü kullanıyorsanız, giriş ekranında kullanıcı adınızın altındaki ‘Şifreyi sıfırla’ bağlantısını seçin.

Güvenlik sorunuzu cevaplamanız ve ardından yeni bir şifre girmeniz gerekir. Bu, bundan sonra yeni şifreniz olarak kaydedilecektir.

Alternatif olarak, oturum açtıysanız, Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basıp ardından ‘Parola değiştir’ seçeneğini tıklayabilirsiniz. Şifresini değiştirmek istediğiniz hesabın adını girin, sonra aşağıya yeni bir şifre girin.


Giriş ekranından bir PIN sıfırlama
Windows 10 hesabınıza erişmek için bir şifre yerine PIN kullanıyorsanız, sıfırlamanın farklı bir yolu vardır. Başlamak için, PIN oturum açma kutusunun altındaki ‘PIN’imi unuttum’u tıklayın. Microsoft hesabınız için şifreyi girin ve ardından ‘İleri’yi tıklayın.

Nasıl bir güvenlik kodu (e-posta veya SMS mesajı olarak) gönderilmek istediğinizi seçin, ardından hesabın size ait olduğunu doğrulamak için eksik bilgileri doldurun. Kodu aldığınızda PC’nize girin, ardından yeni bir PIN seçin ve onaylamak için tekrar girin. Bu, PIN’inizi sıfırlayacaktır.


Windows 10’un ayarlarında bir PIN’i sıfırlama
Hesabınıza daha önce giriş yaptıysanız ve PIN kodunuzu değiştirmek istiyorsanız, çok basit. Her şeyden önce, internete bağlı olduğunuzdan emin olun. Şimdi, Başlat’ı ve sonra Ayarlar’ı tıklayıp ‘Hesaplar> Giriş yap’ seçeneklerine gidin.

‘PIN’imi unuttum’u tıklayın, ardından hesap şifrenizi girin ve’ Tamam’ı tıklayın. Ardından, basitçe sayılardan oluşan veya harfler ve semboller içeren yeni bir PIN girebilirsiniz. Birini seçtiğinizde, onaylamak için tekrar girin ve ardından ‘Tamam’ı tıklayın.


Komut istemini kullanma
Yerel hesap şifrenizi sıfırlamanın hızlı bir yolu, ellerinizin biraz kirlenmesini gerektirmesine rağmen, bir komut istemi kullanmaktır.

Başlat’a tıklayın ve Windows 10 arama çubuğuna “cmd” yazın. İlk girişi sağ tıklayın, ardından ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini tıklayın.

Kullanmak istediğiniz yeni şifreyle “hesabınızı” hesap adınız ve “şifreniz” ile değiştirerek aşağıdaki ifadeyi yazın: net user account password

İşiniz bittiğinde, ‘Enter’ tuşuna basın ve Komut İstemi’ni kapatın.


Başka bir yönetici hesabı kullanma
Bu yöntem, bilgisayarınızda zaten yönetici olarak ayarlanmış başka bir Windows 10 hesabına sahip olmanıza bağlıdır.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer yönetici hesabında oturum açın, ardından Windows 10 arama çubuğuna “Bilgisayar Yönetimi” yazın ve en iyi sonucu tıklayın.

Sol sütunda, ‘Yerel Kullanıcılar ve Gruplar> Kullanıcılar’a gidin, kilitlendiğiniz hesabı sağ tıklayın, ardından’ Parola Ayarla’yı tıklayın ve yeni bir şifre girin.

Bir kullanıcının şifresi bu şekilde sıfırlanırsa, Microsoft’un bazı dosyaları ve bilgileri kilitlediğini unutmayın. Bu yöntem yalnızca çevrimiçi bir Microsoft hesabı kullanmak yerine hesap yerel olarak oturum açtığında da işe yarar.


PC’nizi sıfırlayın
1803 öncesi bir Windows 10 sürümü mü kullanıyorsunuz? Parolanızı sıfırlamanız gerekirse, Windows 10’un önceki sürümlerinde yerel hesaplarda parola değiştirmenize izin veren güvenlik soruları olmadığından işler biraz daha sertleşir.

Yerel hesap şifrenizi unuttuysanız, bilgisayarınızı tamamen sıfırlamanız gerekir. Bu, tüm verilerinizi, programlarınızı ve ayarlarınızı kaybetmek anlamına gelir.

Giriş ekranında, ‘Shift’i basılı tutarken’ Power> Restart’ı tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında bir “Bir seçenek seç” ekranı göreceksiniz. ‘Sorun Giderme> Bu Bilgisayarı Sıfırla’yı ve ardından’ Her şeyi kaldır’ı tıklayın.


Parola sıfırlama diski oluşturun
Yalnızca yerel hesaplar için çalışsa da, Windows 10’un 1803 öncesi bir sürümünde güvenlikle ilgili soruları kullanamayan bir parola sıfırlama diski yararlıdır.

İlk önce, bir USB sürücüsü takın PC’nize. Windows 10 arama çubuğuna “Parola sıfırlama diski oluştur” yazın ve en üstteki sonucu tıklayın.

Unutulan Parola sihirbazında ‘İleri’yi tıklayın, USB sürücüyü seçin, ardından tekrar’ İleri’yi tıklayın. Mevcut hesap şifrenizi yazın ve ‘İleri’yi tıklayın. Sihirbaz tamamlandığında ‘Son’ düğmesini tıklayın.

Diski kullanmanız gerekiyorsa, Windows 10 giriş ekranına girin, ardından ‘Şifreyi sıfırla’yı ve ardından’ İleri’yi tıklayın. Açılır menüden USB diskini seçin, ‘İleri’ye tıklayın, ardından yeni bir şifre girin ve’ Son’a tıklayın.

Bu yöntemlerden elbet bir tanesi parolasını unuttuğunuz bilgisayarınıza girmenizi sağlayacaktır.

Önceki İçerikMobil Fotoğrafçılık için İpuçları?
Sonraki İçerikYouTube geçmişi nasıl otomatik silinir?