Hızlı Klavye Kullanma Teknikleri?

2533
0

Yazmak çok eğlenceli, özellikle de yazmayı seven bir insansınız. Ne zaman bir fikir aklınıza gelirse ya da sadece bir şeyleri iletmek isterseniz, bir şeyi bilgisayara karalama hissi harika.

Daha hızlı yazabilmenin seni daha verimli hale getirdiğini biliyor musun? Aslında, hızlı yazarak her yıl 21 gün tasarrufunuz olacaktır.

Birçok kişi, daktilo ustalarına bakar ve klavyeyi onlar gibi kullanmayı ister. Gerçek şu ki, hiçbiri annesinin karnından böyle doğmadı, öğrenmek zorunda kaldılar.

Hızlı Klavye Kullanma Teknikleri

1. Çalışma Alanınız ve Yazma Alanınız Üzerinde Çalışın

Pek çok insan, klavyede ustalaşabildiğiniz zaman hızlı ve doğru yazmanın başlayacağına inanıyor. Ancak gerçek şu ki, temiz, düzgün havalandırılan ve rahat bir çalışma alanı elde etmeye başlamanız gerekecek. Ayrıca, en iyi yazım için, dizüstü bilgisayarınızdan veya bilgisayarınızdan kucağınıza değil bir masa almanız gerekir.
Uzun süre çalışacaksanız, rahat olduğunuzdan emin olun.

2. Duruşunuzu Düzeltin

Düzgün yazmak istiyorsanız, doğru pozisyon, oturmak, arkaya yaslanmak ve ayakları yere düz bir şekilde sabitlemektir. Ayrıca bilekleriniz parmaklarınızın klavyeyi kapatacak şekilde konumlandırılmalıdır. Ekrana tam olarak bakabildiğiniz gibi başınızı biraz eğin.

Ofis sandalyenizi, koltukla kolayca oynayabileceğiniz ve uygun bir duruş alabilmeniz için ayarlayın.

3. Duruşunuzu Sabit Tutun

Yazarken bu pozisyonu korumanız da çok önemlidir. Duruşunuzun iyi olduğundan emin olun ve bu sayede bileklerinizi ağrıtmaktan kaçınabileceksiniz. Bu ağrıların sizi yavaşlatması ve ritminden uzak tutması için bir yol var.

Sırtınızı ve omuzlarınızı eğilmekten koruyun ve çalışırken en önemli hedefiniz gevşemek olsa da dik durduğunuzdan emin olun.

4. Klavyenizi İyi Tanıyın

Klavye burada sizin aracınızdır, o yüzden onu tanımanız gerekir. Neyse ki, sizin için gördüğünüz çoğu klavye aynı düzeni kullanacaktır; QWERTY düzeni. Sol üst köşeyi oluşturan harfler nedeniyle buna denir. Ayrıca, birçok klavyenin bu ana tuşların etrafında birkaç şey yapan tuşlara sahip olduğunu göreceksiniz.

En çok kullanılan noktalama işaretlerinin yanı sıra, harf tuşlarının konumlarını ezberlemeye çalışın. Klavyeye bakmadan nerede olduklarını anlamanız gerekecektir. Hızlı yazmayı öğrenmenin tek yolu budur.

5. Gözlerinizi kapatın ve tuşlara basarken yüksek sesle söyleyin

Harflerin konumlarını tanımanın bir başka harika yolu da onlardan uzak ve doğrudan ekrana bakmaktır. Ardından, tuşları bastığınız sırada telaffuz edin ve doğru olup olmadığına bakın. Bu adım, tuşları ezberlemenize yardımcı olmak için uzun bir zaman alır ve kolayca size yardımcı olabilir

6. 10 Parmak Yazmaya Başlayın

Yazarken hızınızı artırmak, zamanla becerinizi geliştirmekle ilgili bir konudur. Ancak, klavyde ustalaşmanın en hızlı yolu 10 parmak yazmaya başlamaktır. 10 parmak yazmaya ilk defa başlıyorsanız, bu adımda çok zaman harcayabilirsiniz. Ancak, tuşlara bakmadan yazabildiğinizde, hızınız artacaktır. Şimdi, bu yazma yöntemi biraz yabancı hissedebilir, ancak zamanla iyileşirsiniz.

7. Klavyeye Bakmayın

Bu adımın özü siz yazarken klavyenize bakmamanızı ve böylece parmaklarınızın tuşların nasıl çalıştığını öğrenmelerini sağlamaktır. Yine, başladığınızda hızınızın azaldığını fark edebilirsiniz, ancak buna bağlı kalın. 10 parmak yazma, daha yüksek hızlara ulaşmanıza ve ustalaşmanıza yardımcı olur.

8. Pratik, Pratik, Pratik

10 parmak yazma tekniği birazcık zordur ama duruşunuz düzgün ve parmaklarınız olması gerektiği yerde olursa tek yapmanız gereken pratik, pratik, pratik

Hem doğruluk hem de hız konusunda pratik yapmak ve ustalaşmak için günlük olarak biraz zaman ayırın. Sürekli uygulamada zamanla daha az hata yaptığınızı da fark edeceksiniz.

9. Bazı Online Oyunlara göz atın

Uygulamalarınızda size yardımcı olabilecek bazı web siteleri de vardır. Sizi puanlar ve dakika başına kelimelerinizi kaydederler, böylece sicilinizi iyileştirmeyi ve başkalarıyla da rekabet etmeyi deneyebilirsiniz. İşte güzel sitelerden bazıları:
Typing Club
The Typing Cat
Typing.com

10. Dikte Uygulaması

Neleri yazabileceğinizi bilmiyorsanız, iyi pratik yapmanın bir başka yolu da bir şeyi dinlemek ve kelimeleri duyduğunuzda yazmaya çalışmaktır. Yazabileceğiniz türlerin sınırı yoktur ve pratik sürecini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Öyleyse, bir e-kitap veya çevrimiçi bir ders alın veya bir talk-show dinleyip yazın. Bir televizyon şovunu da izleyebilirsin.

11. İlerlemenizi İzleyin

Devam ederken kaydettiğiniz ilerlemeyi takip ettiğinizden emin olun. Ancak bir dakikada kaç kelime yazabildiğinize takıntılı olmamanız önemlidir. Aksine, yazarken rahat kalacağınızdan emin olun. Zamanla, dakika başına kelimelerin artacaktır.

12. İsterseniz Resmi Eğitim Alın

Yazma yeteneğinizi artıracak çok sayıda özel tasarım kurs ve program var. Becerinizi geliştirmek için istekli iseniz, bunlardan herhangi birini alın ve sizin için ne kadar iyi çalıştıklarını görün.

Bu makaleyi bitirdikten hemen sonra daha hızlı yazmayı beklemeyin. Yetenekleriniz üzerinde çalışmanız gerekiyor. Hızlı yazmanız biraz zaman alır ancak pratik her şeyi mükemmel yapar!

Önceki İçerikWindows 10’da ekran görüntüsü almanın 8 yolu?
Sonraki İçerikBilmeniz Gereken 25 Temel Windows Klavye Kısayolu?