İnternette bir paylaşımınız nasıl viral olur?

2650
0

Viral yani popüler yayılma hiç bir zaman garanti değildir ama bir paylaşımınızın viral olması için şunları deneyebilirsiniz.

Herkes, çevrimiçi olarak erişebildiği kadar çok kişiden daha fazla web trafiği, daha fazla video görüntüsü, daha fazla abone, daha fazla takipçi, daha fazla beğeni ve daha fazla yorum istiyor. İnternette viral olacak bir şey bulabilirseniz, fazla çaba harcamadan kısa süre içinde çok fazla göz önünde olursunuz.

Viral kıvılcımını almak doğru içerik türünü, doğru zamanlamayı ve ilk keşfedecek doğru insanları gerektirir. Bir çok insan, bunun sadece bir sürü şans gerektirdiğini iddia eder.

Viral bir kampanya başlatmak pek de kolay değil, özellikle de bunu yaparken çok az tecrübeniz varsa, ama kesinlikle imkansız da değildir. İnternette bir paylaşımınızın viral olması için yapmanız gereken 10 ipucu

İnternette bir paylaşımınız nasıl viral olur

1. Güncel Olayları ve Trendleri Düşünün

Bir şey trendse, içeriğinizi görüntületme şansınız daha yüksektir, çünkü insanlar Google’da, Twitter’da ve diğer yerlerde arıyor olacaklardır.

Günümüzün haber değeri trendlerini viral içeriğinize nasıl dahil edebileceğinizi araştırmakla başlayabilirsiniz.

Google Haberler bölümüne göz atın ve Google Trendleri inceleyin. Ayrıca haberler önce Twitter ve Facebook’un trendler bölümünde yayınları bu yüzden oraları da takip edin.

2. Müthiş Bir Video İçeriği Yaratın

İçeriğinizin viral hale gelmesi için içeriğinizin hangi formatta olması gerektiğine dair bir kural yoktur, ancak ne kadar görsel o kadar iyidir. İnternette videoların olağanüstü derecede iyi sonuç vermesi ve çoğu zaman tüm sosyal medyada deliler gibi paylaşılması şaşırtıcı olmamalı.

YouTube, Vimeo ve hatta Facebook’a bir video yüklerseniz ve gördüklerini beğenen başkaları tarafından keşfedilirse, tüm tanıtımlarını kendi sosyal ağlarında paylaşarak sizin için yapabilirler.

3. Alakalı Anahtar Kelimeleri Kullanabileceğiniz Her Yerde Kullanın

İnsanların, Google’da veya herhangi bir platformun arama alanında arama yapmak için anahtar kelimeler ve kelime öbekleri yazdıklarını unutmayın. Böylece, içeriğinizin sonuçlarda ortaya çıkmasını sağlayabilirseniz, daha fazlasını elde etme şansınız olur. Doğru insanların gözlerinin önünde.

Daha fazla yazılı içeriğe sahipse, başlığa, açıklamaya ve metin gövdesine sığabilecek kadar çok anahtar kelimeniz olduğundan emin olun.

YouTube, Tumblr ve Twitter gibi platformlar da arama sonuçlarında görünmenize yardımcı olabilecek hashtag veya etiketlerden yararlanır.

4. Büyük Bir Etkileyiciden Yardım Alın

İçeriğiniz, büyük bir etkileyici (yani çevrimiçi olarak büyük bir takipçisi olan bir tür yüksek profilli birey) tarafından beğenilir ve paylaşılırsa viral olma ihtimali yüksektir.

Ne yazık ki, büyük ve ünlü biri tarafından fark edilmek kolay değil. Sosyal medya ya da e-posta yoluyla onlara ulaşarak ve en iyisini umarak onları darlayabilirsiniz, ancak sizi fark edeceklerine dair hiçbir garanti yoktur.

Daha akıllıca bir strateji, yardım istemeye karar vermeden önce, büyük etkileyicilerle (mutlaka ünlüler değil, çevrimiçi olarak iyi şöhretleri ve büyük takipçileri olan insanlar da olabilir) akıllıca bir ağ oluşturmak olacaktır. Önce bir şey istemeden ilişkinizi geliştirmek için biraz zaman harcayın ve zamanı geldiğinde onlardan viral kampanyanızda size yardım etmelerini istediğinizde kabul etme şansları daha yüksek olacaktır.

5. Eğlenceli bir Yarışma Başlat

Yarışmalar viral olmak için çok yararlıdır. Ödül nispeten küçük de olsa insanlar kazanmayı sever.

Değerli bir şey verebiliyorsanız, bu, kişilerin Facebook sayfanızı beğenmesini sağlamak, Twitter’da sizi takip etmek ve hatta daha fazla insan çekmek için yarışmayı tweet atmalarını veya Facebook’ta yayınlamalarını sağlamak için rüşvet görevi görebilir.

Birçok sosyal medya kampanyası, mevcut izleyicilerini meşgul etmek ve yeni insanlar çekmek için yarışmalardan ve hediyelerden faydalanıyor.

6. Kaliteli Mizah Anlayışınızı Kullanın

İnsanlar gülmeyi sever ve en azından gülünç derecede komik ya da eğlenceli bir şeyi paylaşmaktan çok mutlu olurlar, bu yüzden komedi için yaratıcı bir yeteneğiniz varsa, sadece komik olarak biraz dikkat ve viral paylaşım elde edebilirsiniz.

Eğer paylaşımların yeterince komikse, ümit ettiğiniz virallik için her türlü site ve blogda öne çıkabilirsiniz.

7. Şaşırtıcı ve Aykırı Olmaktan Korkmayın

Çok olumlu olmayan bir konu hakkında viral olmaktan çekinmiyor ve ve bazı insanlar tarafından kötü bir şekilde eleştirilme, sevilmeme ve hatta nefret edilme ihtimalinin farkındaysanız, izleyicilerinizi biraz tabu olan bir şeye karşı şaşırtıcı bir yorumla etkileyebilir ve onların yorum ve paylaşım yapmasına neden olabilirsiniz.

Bir içerik güçlü bir duygu dalgası yayarsa, insanlar doğal olarak, arkadaşlarının da buna nasıl tepki vereceğini görmek için paylaşmak ister. İyi ya da kötü viral olmak güzeldir.

8. Çok fazla görsel kullanın.

Ortalama bir web sörfçüsünün dikkat süresi daha da kısalıyor, bu nedenle büyük bir metin bloğundan ziyade cesur bir fotoğraf veya harika bir GIF ile insanların dikkatini çekme şansınız daha yüksek.

Şimdi neredeyse tamamen görsel içeriğin etrafında durmaya adanmış Instagram, Tumblr ve Pinterest gibi büyük platformlarımız var. Facebook da artık haber akışında fotoğrafların çok büyük görünmesini sağlıyor, bu nedenle insanların onları fark etmeleri daha olası.

9. İçeriğinizi Reddit’e Gönderin

Reddit’in ana sayfasına düşebilirseniz, Diğer kullanıcılar, gönderilen içeriğinizi beğenecek veya beğenmeyecek, ve ne kadar fazla oy alırsa, o kadar fazla sayfanın üst sıralarına çıkar.

Ancak bu biraz zordur ve yalnızca kendi kendini tanıtmak için öğelerinize bağlantılar göndermeden önce Reddit topluluğuna katılmak için zaman ayırmanız önerilir.

10. Eşsiz olmak için elinden geleni yap.

Vasat bir içeriği basitçe yeniden düzenleyerek önemli bir izleyici kitlesi elde edebileceğinizi düşünmeyin.

Viral olmak için, daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yapmalısınız. İnsanları heyecanlandırmalı ve onlara, içeriğinizi sosyal ağlarıyla paylaşmalarını sağlayacak kadar güçlü bir şekilde duygularını etkileyebilecek bir şey sunmalısınız.

Önceki İçerikWindows 10’da değiştirmeniz gereken 5 gizlilik ayarı?
Sonraki İçerikPDF Düzenlemek için Ücretsiz 4 Uygulama?