Resident Evil 7 İncelemesi Ve Sistem Gereksinimleri

968
0

Japoonya’da Biohazard, öteki ülkelerde Resident Evil şekilde isimlendirilen korku/hayatta kalma odaklı popüler serinin Capcom adını duyuran isimlerden bir tanesi bulunduğu apaçık ortada. T-virüsü ile başlayan zombi akımı sonrasında diğer canavarlar ve nedenlerle de sürdü ve seriye çok aşırı sayıda bölüm eklendi. ilk oyun olan Resident Evil bundan 21 yıl evvela satışa sunulduğunda bu derece popüler olacağını kimse düşünmemişti. Capcom’un satış anlamında en başarılı serisinde 60 milyon değeri çoktan aşıldı dahi. nerdeyse bütün platformlara gelmiş olan bu seriye RE5 sonrasında, RE4 ile RE5 içinde geçen olayları konu piyasa RE Revelations eklenmişti. Ardından dünya genelindeki bioterör konulu RE6 ile süratli devam etti fakat bu kez RE5 ile RE6 arasını konu alan RE Revelations 2 geldi. Geçen yıl sunulan destekçi oyun çok aşırı oyuncu odaklı Umbrealla Corps ise beklenen ilgiyi görmedi ve zayıf notlar aldı.

blank

Oyuncular meraklı biçimde serideki onbirinci bölüm olan Resident Evil 7 için beklemeye başlamıştı sebebi ise geliştiriciler, RE 6 ile yöneldikleri bioterör yerine bir kez daha seriyi hususi kılan korkuya odaklanacaklarını iletmişlerdi. Bu nedenle RE 7’de Louisiana’daki Dulvey adlı tek bir hayali mekan seçildi, bununla birlikte korku dozajını arttırmak için first person görünümü seçildi. Heyecanı arttırmak için 10 bölümlük The World of Resident Evil 7 video serisi geçen yıl sunulmuştu. Ardından oyun çıkmadan önce Demo sürümü Resident Evil 7 Teaser: Beginning Hour adıyla PS Plus üyelerine servis edildi ve kısa zamanda 2 milyon kez indirildi. 19 Aralık 2016’da Steam ortamına katılan yaklaşık yarım saatlik bu demo parasız denenebiliyor. ilave şekilde Lantern adlı bir başka demo daha hazır edildi. Geliştiriciliğini ve dağıtımını Capcom’un üstlendiği RE7 bu adımlarla son derece ilgi çeken bir oyuna dönüştü.

 

blank

Her ne kadar serinin önceki bölümlerine bağlantılar olsa da en yeni bölümde tam olarak yeni bir kadro karşımıza çıkıyor. Ethan adlı protagonistin hayatta kalmak için araştırma gerçekleştirmesi, bulmacaları çözmesi, silahlarla savunma yapması, kendini iyileştirecek çözümler türetmesi gerekiyor. Geliştirme süreci 2014’te başlamış olan oyunun bir başka artısı kullanılan son kuşak RE Engine oyun motorunun aynı zamanda VR sanal gerçeklik desteği içermesi. 24 Ocak 2017 tarihinde satışa sunulan oyunun PC dışında Sony PS4 ve Microsoft Xbox One sürümleri mevcut. ilk yıl boyunca VR sanal gerçeklik deneyimi için yalnızca Sony PlayStation VR kullanılabiliyor olacak. Bu nedenden gerçek anlamda titreme derecesinde korkuyu yaşamak isteyenler Sony PlayStation VR almak için sıraya girebilirler. Oyunu en baştan sona kadar VR gözlükleriyle oynayabilirsiniz. tıpkı sürede başınızı hareket ettirdiğinizde otomatik şekilde görüş açınız değişiyor.

Ethan’ı kontrol eden oyuncu ıssız bir eve gelerek Mia adlı kayıp eşini aramasıyla başlayan bu bölümde ipuçlarını toplamak, çıkan engellere karşı mücadele etmek, gizemli sırları keşfetmek için gayret göstermesi söz konusu. Oyundaki hikaye ile alakalı detayları vermeden heyecan dolu ve sürükleyici olduğunu söylemek istiyoruz. 8-on saat arası süren hikaye kısmında görseller son derece tatmin edici kıvamda ve sesler başarılı. Bu tür korku oyunlarında sesin geliş kısmını hissetmek son derece mühim ve bu nedenden dolayı bizler bunun gibi kulaklık kullanmanızı öneriyoruz. Ethan genel anlamda sıradan bir karakter ve hususi yetenekleri bulunmaz. Bu sebepten hayatta kalabilmek için tabanca, balta, patlayıcı ve motorlu testere gibi farklı silahlarla tanışması ve kullanmak gerekiyor. Akışında Alien: ısolation’daki yaşamda kalma tarzını hissettiğimizi söyleyebiliriz. First Person görüş olsa da bu bir FPS değil, macera oyunu.

Steam üzerinden 180 TL’ye alınabilen oyun yaklaşık 47 dolar ediyor ki normal fiyatın 60 dolar olduğu unutulmamalı. Buna rağmen yüksek bedelli kalan oyunun 249 TL’lik Deluxe sürümünü alırsanız sene sonuna kadar sunulacak ilave görevleri içeren 69 TL’lik Season Pass da dahil olmakta. Aral Game üzerinden DVD şekilde arşivinize katabilirsiniz. Denuvo korumasını içeren oyunun indirilmesi için 20 GB veri çekiliyor ve kurulunca 22.8 GB yer kaplıyor. Maalesef ne menü, ne de seslendirme şekilde Türkçe desteği bulunmaz. Ekran kartınızın en azından DirectX 11 desteklemesi ve işletim sisteminin her zaman 64-bit olması gerekiyor. En düşük gereksinimler Core i5-4460 ve ya AMD FX-6300 işlemci, 8 GB RAM hafıza, NVıDıA GeForce GTX 760 ya da AMD Radeon R7 260X ekran kartı ama ıntel Pentium G4500 çift çekirdekli işlemci ve AMD Radeon HD7870 XT ile akıcı performans elde edebildik.

blank

Grafik anlamında başarılı bir iş çıkarılmış ve oyun 60 fps değerinde akıcı şekilde ilerleyip birden yavaşlamalar yaşatmıyor. Bulunduğunuz ortamın gerçekçi biçimde yansıtıldığını ve abartı renklerle grafiklere yer verilerek sistemin zorlanmadığını görüyorsunuz. En ince detaylar bile özenerek düşünülerek modellenmiş. Karakterler sanki fotoğraf netliğinde bizlere yansıtılıyor. Derinlik hissi ve aydınlatma efektleriyle oyuncunun korku hissi körükleniyor. Karşılaşılan canlılar ve engeller klasik korku filmlerindeki içeriklerin kombinasyonu denebilir. Kanlı ve vahşi sahnelerden dolayı yetişkinler için müsait ve çocuklara göre değil. First Person görünüm korku etkisini arttırıyor. Seslendirme ve efektler etkileyici olsa da korku odaklı oyunun müzikleri iz bırakmıyor. aşırı oyuncu moduna yer verilmiyorsa da mutlaka denemelisiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here