Silikon Vadisi Nedir

1394
0

Siber Dünyanın silikon vadisi, hepimiz devrin değiştiğini ve Teknoloji çağı’nda yaşadığımızı biliyor ve dönemin gerektirdiği siber ticaret ve pazar arayışındaki yarışların ne denli dünyayı sardığına da ikna olmuş durumdayız. durum buyken dev teknoloji şirketleri ve bu firmaların konuşlandığı bölgeleri incelemek de genç girişimlerin ödevi ve şirketlerin da talep piyasası olmakta.

öncelikle teknopark kavramı üstünde durmak istiyor ve dünyadaki teknopark havuzundan Amerika’ya ait olan uluslararası alanda kendini göstermiş ve kabul görmüş “Silicon Valley ( silikon vadisi)” dilimizdeki karşılığıyla “Silikon Vadisini incelemek istiyorum.

Silikon Vadisi ve Teknopark Kavramı

memleketimizde hemen her üniversitede bulunan dünyada da büyük öneme sahip olan memleket ekonomisine katkılı ve öğrencilere girişimcilerle çalışma fırsatı verici teknolojiyle iç içe olmalarını veren merkezlerdir. Detaya inersek teknoparklar, üniversite ile Ar-Ge çalışması yürütecek firmaları buluşturur, teknoloji ve yönetime dair becerilerin paylaşılmasını sağlar.

Asıl amacı üniversitelerde ve araştırma merkezlerindeki teorik bilgi ve hedefleri teknoloji ile birleştirerek yeni ürünler elde etmek, şirket ve kuruluşları teknoloji merkezli olmaya teşvik etmektir. Bu sayede kuruluşlar ile devlet ve öteki kuruluşlar arasında iş birliği artacak, uygun özelliklere sahip kişilere meslek ve girişimcilik fırsatı verilecek haliyle dışa göç önlenecektir. Bu da dışa bağlılığını azaltabilir ve bölge ekonomisi canlanabilir. Kısacası teknoparklar inovasyonu, girişimci ve temelinde bilgi olan firmaları destekler ve yerel ekonomiyi geliştirmeye katkıda bulunmakta.

Bu bağlamda mademki teknoparklar ekonomik kalkınmayı sağlamaktadır dünya çapında tanınan teknoparklar olan Japonya, güney Kore, Malezya, ABD ve ingiltere teknoparklarından ABD teknoparkı olan Silikon Vadisi’ni ve ekonomiye katkısını inceleyelim.

Silikon vadisi nerede, silikon vadisi adı sebep öyle konmuş, hangi sebeple Silikon Vadisi dünya listesinde zirvelerde öğrenelim.

Silikon Vadisi Nerede?

ilk olarak bu yer, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Francisco vadisinde bulunur. ismini bölgede çok olarak silikon çip üretilmesinden alır. tarihsel gelişimine baktığımızda 1800’lü yıllardan bu güne adından sıkça bahsettirmektedir. Altının keşfedilmesiyle hazine avcılarının talep odağı olmuştur başta, sonrasında Stanford üniversitesi açılır ve kampüs yakınında bir firma kurulmakta. Ardından bütün bölge teknoloji şirketlerine devredilir, mucitler akın eder bölgeye; radyo, radar vs. ile elektroniğe giriş yaparlar, Nobel ödülleri alınır. bundan sonra dünyanın gözü kulağı bu teknoloji merkezindedir. ilk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook burada ortaya çıkar.

Kızışan rekabetle beraber markalarıyla, binalarıyla vadi kopyalanmaya çalışılsa da bu mümkün değildir. tüm bu dev markaların ciddi bir ortak özelliği olmaktadır ki tıpkı üniversiteden mezun olan kuruculara sahiptirler.

Ekonomik Boyutuyla Silikon Vadisi

Maddi anlamda incelersek vadide melek yatırımlar milyon dolarlar ile başlıyor, B serisi yatırımlar 9-10 milyon civarında seyredebiliyor. E-ticaret sahasıyla beraber pazar payı 1 trilyondan çok. Buna rağmen karmaşa arasında değil ve epey bir verimli. ürün ortaya koymadan önce senelerce ön geliştirme yapmıyor aylar hatta haftalar arasında üretime geçiyorlar. Yanlış, noksan pozisyonlarda bütün plandan vazgeçip yeni ve iyileştirilmiş bir planla devam ediliyor. zaman geçtikçe kendiliğinden düzelir gibi ezberci mantık yok. Gelen düşünce değerlendirmeye alınıyor ve sonuçlandırılıyor.

işi isteyenin karakteri, psikolojisi, idealleri işe yatkınlığını belirliyor ve vadide hakim olan “Daha iyisini buluruz.” düşüncesi ile basit vazgeçilebiliyor plan ve firmalardan.

çalışanlar için adeta laboratuvar görevi görüyor vadi. örnek olarak; Google’dan ayrılan biri Yahoo’da çalışabiliyor. çeşitliliği, girişimci ve hedefleri olan şahıs ve markaları destekleyerek onlara büyük kolaylık sağlamakta ve dünyaya yayılmayı hedefliyor vadi sakinleri.

Bir sebep daha var ki bölgeyi aktif ve canlı tutuyor. Dünyanın çoğu ülkesinde ve Avrupa’da oldukça çok çalışan bir lahza önce emekli olmak ve huzurlu bir yaşam yaşayarak ömürlerini tamamlamak istiyor. Oysaki hal burada değişik. Bir oyun bu gibi görüyorlar çalışmayı. Bir yarış, bir eğlence benzeri bakıyorlar duruma. En kısa zamanda azami ve azami ürünü üreten birinci olmaktadır. Bu tatlı rekabet arttıkça kuruluşların ömrü uzuyor, kalkınıp tanınıyor ve bütün dünya bu birlikteliğe bağlı duruma geliyor, ihtiyaçlarını karşılıyor.

ihtiyaçların icatları doğurduğu bu zamanda bu şirketler hem ekonomiye hem ihtiyaçlarımıza cevap verebilen vizyon ve misyona sahipler, evet. Dünya çapında istihdam sorununun azalmasında öncü rol üstlendikleri ve beyin göçüne sebebiyet verdikleri de görülüyor. Bir projesi, hedefi olan koşuyor yetenekli girişimcilerin değerlendirilip desteklendiği vadiye. Böylece ülkelerin zihin madenleri kaybediliyor ve memleket ekonomisi düşerken vadi kazançlı çıkıyor.

Vadide ev kiraları da epey bir yüksek. çalışanların yıllık gelirleri 80.000 dolar civarında ve yaklaşık 250.000 şahıs var. firmaların çalışanlarına sundukları hayat ise reddedilemeyecek düzeyde. Yüzme havuzları, masaj salonları, ücretsiz yemek bu gibi yöntemleri mevcut.

Büyümeye devam eden yüzlerce şirkete ev sahipliği oluşturan yerde en zeki girişimciler kısa sürede büyük bir servete kavuşuyorlar. Teknoloji gelişiyor ve en kısa sürede çok aşırı çok ürüne yetişmek önemli. Bunları yapabilirim diyorsanız nereye gideceğinizi bundan sonra biliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here