Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

985
0

zamanımız teknolojisinde bundan sonra hemen hemen her şeyi bilgisayar üzerinden yapar bir hale geldik. Bunda zaman geçtikçe geliştirilen teknolojik dünyanın payı büyüktür. Bu alandaki mühendisler bilgisayar temel bilimlerini temel alan bilgisayarın destekçi olabileceği pek aşırı alanda gelişmişlik işaret eden bir mühendislik alanıdır. Bilgisayarların özelliklerini sistematik şekilde yapısı ve tasarımını geliştirip yazılım sorunlarını ve donanım bilgilerinin sorunlarını giderilmesinde son derece öneme sahip olan kişilerdir bilgisayar mühendisleri.Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgilere aşırı türlü yerlerden de ulaşılabilmektedir. Bilgisayar mühendisleri özel kurumlarda olduğu bu gibi kamu kurumlarında da çalışma imkanlarına sahiplerdir. Sistem uzmanlığı, veri tabanı uzmanlığı, yazılım uzmanlığı, veri madenciliği benzeri alanlarda çalışabilmektedirler.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği konusu için bilgi verilmesi gereken bir başka konu ise bu unvana üniversitelerde görülen dört yıllık bir eğitim sonunda ulaşabildikleridir. Mezun olduktan sonra bilgisayar mühendisi unvanı alırlar. Bilgisayar mühendisleri bilgisayarlara girilecek olan verilerle ilgili çalışma yaparlar ve kullanılmasını sağlarlar. Bilgisayar donanımları hazırlayarak şirketlerde danışmanlık yapabilirler. Programcı şekilde çalışabilirler. Sistem çözümleyicisi olarak da iş hayatına atılma imkanlarına sahiplerdir. Yazılım meselesinde çalışıp alınan ihalelerde değerlendirme yapabilirler. Bilgisayar ağı bunun gibi ihtiyaçları saptarlar ve kurulması için şartnameler hazırlarlarve de temini için yardımcı olurlar. Bunları yaparlarken kullandıkları birtakım aletler de vardır. Onlardan bahsedecek olursak ana bilgisayar, PC, meslek istasyonları, yazıcı, derleyici paketler ve yazılımları, veri tabanları, grafik yazılımları, programlar için programlama dilleri, gene ciddi bir paya sahip işletim sistemleri, çok kullanım özelliğine sahip sistemler, farklı ayrıcalıklı sözcük işlemcileri bu gibi pek çok aşırı bilgi beceri ve parçalara sahip olmaları gerekmektedir.

Bilgisayar mühendisliği meselesi için bilgi çeşitlerinden olan bir başka konu da bilgisayar mühendisliği bölümünün alt dallarıdır. Gömülü ve işletim sistemler, yazılım mühendisliği, sembolik ve nümerik hesaplama, akıllı sistemler, ağ bilişim, bilgisayar mimarisi, veri tabanları ve algoritma, programlama dilleri benzeri değişik biçimde bilgisayar mühendisliğinin alt dalları vardır. Bilgisayar mühendisliği hakkında bilgilere internet, kitap ve bilgisayar şirketlerinden de ulaşılabilir. Bu alanda başarılı olmak isteyen şahısların aşırı iyi derecede bilgisayar becerilerine sahip olmaları ve bu alanı sevmeleri gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here