Android İşletim Sistemi Nedir

1210
0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Android işletim Sistemi ve Java ile ilgili kısa bilgiler verip dahilinde Javanın yararlarıdan bahsetmek istiyorum. Teknolojiyi uzaktan yakından takip eden hepimizin bildiği üzere Android işletim sistemli akıllı telefonların sayısı gün geçtikçe artıyor ve 750 milyonun üstünde olduğu biliniyor.

Android işletim sistemi Linux tabanlı, açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılımdır. çağımızda milyonlarca android yazılım bulunmatadır. Google Play Store ise Google vasıtası ile kurulup işletilen bir android yazılım mağazasıdır. ayrıca googledan arama yaparak başka mağazalardan da android yazılım indirebilirsiniz.

Android işletim sisteminin bu kadar ki hızlı gelişmesinin sebeplerinden biri açık kaynak kodlu olmasıdır. SDK’nın(Software Development Kit) (Yazılım Geliştirme çantası) bazı bölümleri hala patentli olup açık kaynak kodlu değildir. Bunun Google tarafındann kontrollü olarak yapıldığına inanılmaktadır.Android geliştiricileri ilk şekilde aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi vasıtası ile denetim ederek Java dilinde yazmışlardır. Android uygulama katmanı direk Java(programlama dili) ile geliştirilmiş uygulamaları içerir. Android’in Java programlama dili ile serüveni bu noktada başlıyor.

Aslına bakarsanız sizlere daha aşırı Android işletim sistemini anlatmak yerine Java hakkında bilgiler vermek ve avantajlarından bahsetmek istiyorum. Göz önünde Android kelimesi olmasına rağmen arkasında duranjava programlama dili Android’in bel kemiğidir.

android-isletim-sistemi

Java kullanmanın avantajları nelerdir?

Java kullanmanın en büyük avantajlarından birisi; android işletim sistemi için bir program yazmış olsanız bile bu program öteki bir işletim sisteminde de çalışabilir. Sınırları sadece Android işletim sistemi için değildir. netice şekilde Java neredeyse her büyük işletim sistemine entegre edilebilir.Java teknolojisi web tarayıcılarına dahil edilmiş ve hatta cep telefonları ve PDA (Personel Digital Assistant : Kulağa biraz yabancı gelsede avuç içi bilgisayar dediğimiz makinelerin tümüne verilen genel addır.) bu gibi elektronik cihazların içine entegre edilmiştir.

Javanın bir başka yararı ise güvenlik özellikleridir. Java programlama dili ve platformu bilhassa güvenliği sağlamak için tasarlanmıştır. Bu satın alanların bilinmeyen bir ortamdan kod indirmesi yaparak güvenli bir ortamda çalışmasına imkan sağlar. kötü amaçlı yazılımların ve bununla beraber yararsız virüslerin bulaşmasını, ziyan vermesini engeller. Java ağların arayüzleri ile dizayn edilmiştir. Java programcıların zahmetsizce bir ağ üstünden çalışabilmeleri imkanını onlara sunar. bununla birlikte kolay bir ağ-tabanlı uygulama geliştirmek için istemci/sunucu mimarileri kullanmayı kolaylaştırır. Java çok dinamk bir dildir. Kodlar nesne yönelimli modül sınıflarında organize edilir.Java sınıflandırmasını yapar ve yalnızca lazım olduğu süre yüklenir. Program kendini ve işlevselliğini genişletmek için sınıfları yükleyebilir.

Java programlama dilinde uluslararasılaşma niteliği olmaktadır. Fonetik alfabe ve ideografik karakterkümelerini temsil etmek için 16-bit Unicode karakterleri kullanımı için tek programlama dili olduğu için de benzersizdir. çoğu başka programlama dilleri 8-bitlik karakterler kullanır. Bu özellik Java ile uluslararası programlar yazmayı mümkün kılar diğer dillere göre. Java tıpkı zamanda birden çok görevi yerine getirmek için de yoğun şekilde verimlidir. Gömülü cihazlar için Java uyumlu akıllı kartlar, cep telefonları, sensörler ve diğer taşınabilir elektronik cihazların kullanımını popüler yapmıştır. Java sağlam ve güvenilirdir. aynı sürede ekonomiktir. Açık kaynaklı bulunduğu için ödenmesi gereken hiçbir ücret yok. Muhteşem arayüzlere sahiptir. Zihninizdeki özel uygulamaları üretmek için size olağanüstü işlevsellik sağlar.

Belki bu yazımdan sonra yazıyı okuyanların bilinçaltlarında bir şeyler uyanır ve kalkıp bilgisayar başına geçip Java programlama diline nasıl başlayabilirim diye araştırmaya başlarsa eğer bazıları; mesut olabilirim. Büyük Android pastasından siz de payınıza düşeni alabilirsiniz, neden olmasın ? Android için anne eliyle oluşturulmuş bir kek oyunu yada anne elinden çıkmış bir terlik atma oyunu da siz yapabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here