termal sensör nedir

2653
0

Termal sensörler görüntüleme yöntemi şekilde gözle görülmeyen infrared ışın enerjisini (ısıyı) temel piyasa ve görüntünün umumi yapısını infrared ışın enerjisine göre hazırlanmış renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Doğadaki her cisim bir ışık yaymaktadır. Bu yayılan ışıkların çoğunu gözümüzle göremeyiz. Gözümüzün göremediği bu ışınlar ayrıcalıklı dalga boylarıyla yayılırlar ve bu ışınlar ayrıcalıklı renklere sahiptir. Peki bu yayılan ışınları nasıl algılıyoruz?

Piroelektrik adı verilen malzemeler ısı, fer bunun gibi çevresel koşullarla yardımıyla elektrik üretmektedirler. Bu sayede ısıyı algılayan materyal ayrıcalıklı elektrik trendleri oluşturarak sıcaklık tespiti yapmaktadırlar. Termal sensörlerin içinde yer piyasa piroelektrik malzeme bu yayılan ışınları absorbe (soğurma) ederek yapısına alır ve bir elektrik tepkisi gösterir. Bu sensörlerin kullanıldığı alanlar epey bir yaygındır.

BVisir640

Sağlıktan savunma sanayine kadar bir çok alanda kullanılıyor. harp uçaklarına yerleştirilmiş bu sensörler hedeflerin vücut sıcaklığı yardımıyla tespiti yapılıyor. sağlık sektöründe bilhassa domuz gribi bu gibi yüksek ateşe sebep olan problemlerin tespiti için kullanılmaya başladı.

Tıpta iç yaralanma, iltihap ve damar tıkanıklarının tespitinde kullanılırlar. inşaat sektöründe de uygulanan bu sensörler binalardaki ısı kayıplarının tespitini yapmaktadır ve bu sayede izolasyon yapılacak yerler belirgin olmakta. Bir öteki uygulama sahası ise üretim fabrikalarıdır.

termal sensör

aşırı yüksek sıcaklıklarda üretim oluşturan fabrikalarda bu dedektörler kullanılıyor. Bu termal sistemlerin en büyük avantajı kullanım kolaylıklı olmasıdır. Bir telefon kamerasına aynı bir aletle bu ölçümler yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here