Bilgisayar Donanımları Nelerdir ve Püf Noktaları

1343
0

Bilgisayar donanımları aşağıdaki gibidir;

işlemci
Ekran kartı
RAM
HDD, SSD
Kasa
Anakart (Ethernet kartı bundan böyle genel şekilde dahili olarak geliyor)
Power
Disk Sürücü (Disket Sürücüler tarihe karıştı diyebiliriz)
Ses kartı
işlemci soğutucu ve kasa soğutucusu

800px-anakart-gelarabul
Media okuyucu ve TV kartı gibi ekstra olarak bileşenler
genel şekilde birimleri tanıyalım. işlemci gerçekte Merkezi işlemci olarak tanınır. halbuki ki bir bilgisayarda bir sürü başka mikro denetleyici (Her denetleyici içinde daha az özelleşmiş işlemciler barındırır) ve işlemci birimleri bulunmakta. En bilinen diğer işlemci şekli grafik işlemcidir. işlemcinin görevi, bilgisayardaki döngüleri denetim etmektir. mesela, işlenecek bir grafiğin kaba taslağını işlemcinin yardımları sayesinde oluşturursunuz. halbuki bu taslağı görsele çeviren ekran kartıdır. Ekran kartı dediğimiz benzeri taslağı hazırlanmış bir görsel veriyi işler ve ekrana yansıtır. Grafik işlemci de buradadır lakin GPU dediğimiz birimden (GPU = Grafik işlemci) paket şekilde ayrı konumlarda hafıza içerir.

RAM, ismi üstünde bellek. Belirli bir frekans değerine sahip bulunduğu bu gibi, türleri de olmaktadır. Amacı kalıcı olmayan bilgiyi, saklamaktır. indirilen veya özellikle işlenen bir veri doğrudan esas saklama birimlerine gitmez. (HDD gibi) evvela RAM ile işlemci içinde turlar. HDD ve SSD esas saklama birimleridir. Son teknoloji ile bir SSD, bir HDD’den 30 kat hızlı olabilmekte. Kasa, her şeyi içinde bulunduran metal haznedir, her süre bilgisayarı açacak veya veri girişi yapabildiği gibi, türlü temel öteki girişlere de yer verir. Açma/Kapama tuşu bulunduran kutu işte.

Anakart, oldukça büyük bir ayrıntı isteyen husustur. genel olarak her türlü donanım parçasının üzerinde yer aldığı (direkt veya takılarak) büyük parçadır. Power, bilgisayara kuvvet veren kısımdır. DC akım/gerilim karakteristiğinde kuvvet verdiğini, AC karakteristiği, DC’ye çevirdiği için bilgisayarda yer alması gerektiğini bilelim. DC, doğru akım, AC, alternatif akım demek. (Tesla’ya selamlar) Disk Sürücü, çağımızda Blu-ray okuduğuyla tanınan birim. Yazabilir de. Ses kartı müzik yahut film için özelleşmiş, adı üstünde hoparlör çıkışlarına bağlı birim. Anakart üzerinde bulunanlar da bu zamanlarda ortalama kullanıcı için yeterince başarılıdır. başka bileşenlerin ne olduğunu tahmin edeceksinizdir lakin kuvvetli işlemcilerde sıvı soğutma tercih edin.

işlemci

Bir işlemci, bilgisayarın tüm temel komutlarından mesul merkezi birimdir. Zaten CPU adıyla anınan birimde, C (Central) manasına gelir. aşırı daha detaylı bir bilgi birikimini adalet eden bu birim, tarafımca bir sonraki yazımda bununla birlikte incelenecektir ama bugün de yoğun şekilde derinlere ineceğiz. Derine, en derine. 1971 yılında ıntel 4004 ile çok aşırı daha farklı bir alt bina üstünden, mikro denetleyici görünümündeki bu birim, bugün kendine hususi has bir görünüme kavuşmuştur.

işlemci aileleri, Celeron, Pentium, i3, i5, i7 ve hatta XEON aileleri olarak tanıtılabilir. Bu ıntel tarafındandır. AMD tarafında ise, FX, Phenom, hatta Opteron aileleri şekilde tanıtılabilir. AMD’den kıyas şekilde bahsedecek ve genel olarak ıntel üzerinden ilerleyeceğim.

şimdilerde en kaliteli oyun işlemcileri i5 ve i7’dir. Cep yakmasın isteyenler AMD tercih edebilir ama faturayla açığı kapatacaklardır. i5 işlemcilerin, i7 işlemcilerden bazı oyunlarda daha başarılı olmasının bazı oyunların 4 çekirdeğe kadar izin vermesi olduğu bu gibi, i5 işlemcilerde 4 çekirdeğin doğrudan kullanılması iken, i7 işlemcilerde bir duruma göre 2 çekirdek ve 2 izleğin kullanılabilmesidir. izlek, çekirdeğin yansımasıdır ve umumi olarak i7 işlemcilerde bulunmaktadır. AMD işlemcilerde ise yüksek güç kullanması ve çoklu çekirdek, fazla önbellek (RAM’den daha hızlı temel bellek, bilgisayardaki ufak detayların en hızlı biçimde işlenmesini sağlar) beden gösterisi yapsa da, ıntel, özelleşmiş mimarisiyle AMD işlemcilerin darboğaz yaptığı yerde sorunsuzca çalışacaktır. En kuvvetli güncel i7 masa üstü işlemci, en kuvvetli güncel i7 notebook (Mobil) işlemciden 2 kat iyidir. AMD’nin en kuvvetli FX işlemcisi ise en güçlü notebook işlemcisine dahi yaklaşamamaktadır, bununla ilgili yeterli bilgi birikimine sahibim. Bazı modellerin (XEON modelleri benzeri) teknik detaylarına ve verim oranına bir sonraki yazımda değineceğim. Burada özet geçtiğim bilgileri o yazıda en detaylı şekilde anlatacağım.

işlemcide OverClock

Bu hususa bir sonraki yazımda daha detaylı değineceğim lakin şimdi de birkaç şey bilmekte yarar mevcut. Evet, bir işlemci şayet Bios bu altyapıya uygunsa saat frekansı arttırılabilir. Bu çeşitli programlar üzerinden de yapılabilir, fakat genellikle masa üstü işlemcilerinin saat frekansı arttırılabilir. Henüz i7 notebook işlemcisi OverClock eden birine rastlamadığım bu gibi, bu işlemi gerçekleştirmek için ayrı bir altyapı gerekebilir. mümkün lakin çok fazla zor. Masaüstüler ise bununla beraber çarpan kilidi bunun gibi hususlara izin bile veriyor.

işlemcide OverClockEkran kartı

Güncel sektörde, AMD ve nVidia yarışmaktadır. En güçlü kartlardan birileri, GeForce Titan X ve Radeon Fury X şekilde (Oyuncu GPU’ları) söylenebilir. Yeni nesil kartlara geçiş yapmamıza az kaldı lakin ben burada model verip, baş şişirmek istemiyorum.

Grafik kartı işlemcisi, pek aşırı paralel çekirdek barındırır. Son güncel tutar 4096 idi diye biliyorum. Bu paralel çekirdek sayısı arttıkça, küme çalışması adını verdiğim olay da artacağından, daha az çekirdek sayısına sahip grafik kartları, eğer arka kalan teknik detaylar aynı ise daha az performans göstereceklerdir. Bunda transistör sayısının direkt etkisi mevcut.

Bir grafik kartı hem grafik işlemcisinin, hem de grafik belleğinin saat hızlarına doğrudan müdahale etmeye izin verir. direkt program kullanımı, hem voltaj kontrolü, hem de saat hızlarına dikkat etmek açısından çok aşırı daha faydalıdır.

Son senelerde gelişen teknoloji ile SLı ve CrossFireX adını verdiğimiz, ekran kartlarını beraber kullanma teknolojisinde, GPU’ların gücü yeterli oranda birleştirilebileceği bunun gibi belleklerin birlikte işlemesi de sağlanmıştır. öyle ki, artık bellekler toplanarak kullanılmaktadır. Bu da güncel teknoloji ile oyuncuların 48 GB’a kadar “EKRAN KARTı” belleğine sahip olmasını sağlar.

Quadro adı altındaki ekran kartları özelleşmiş bir yazılım ile bahsettiğim işlemciden gelen taslağı, tıpkı seviyedeki sıradan ekran kartına göre aşırı daha hızlı bir şekilde işler.

Ekran Kartı özel (umumi amaçlı notebook kullanması için)

Ekran kartının bir üst voltaj değeri bulunur, bir orta, bir de alt voltaj kıymeti. 60 – 100 Watt arasında güç harcayan bilgisayarlar için bu bilgilerin faydalı olacağını düşünüyorum. şayet elektrik olmaması durumunda oyun oynamak istiyorsanız lakin yeterli performansı alamıyorsanız, bilgisayarın ve pilin gücüne göre orta voltajın frekans değerlerini, üst voltajlardaki standart değerlere kadar çıkartabilirsiniz. Bunu denerken aşırı dikkatli olmanıza gerek bulunmaz lakin lütfen deneyecek olacaklar yine de dikkat etsin. Orta voltaj tehlikesiz bulunduğu ve voltaja dokunmak güç bulunduğu için “aşırı” ibaresini gereksiz buldum. bununla beraber, ilginçtir, kuvvet miktarının ekran kartına daha çok gitmesini sağlarsanız, mesela ekran parlaklığını kısar ve USB’lerde güç harcayan bir birim bulundurmazsanız, frekansı azda olsa biraz daha çok arttırabilirsiniz. (Kare dalga hatası vermeden)Ekran Kartı

RAM

RAM, Random Access Memory, belirli lojik bellek hücrelerinin birleşmesi sonucunda üretilir. Son tipi, DDR4 olup, en kuvvetli bilgisayarlarda kullanılıyor. 3000 MHz bunun gibi frekans değerleri görülebilmekte olup, bellek OverClock’u ile daha çok arttırılabilmektedir. gerekli görmemekle birlikte, uzman kullanıcının işine yarayabilir de. Anakart üzerine takılan ince bir parçadır.RAM

Anakart – HDD ve SSD – PCı ve USB

Anakart, tüm birimleri üzerinde toplayan parçadır. Anakartın kalitesi işlemcinin ve ekran kartının performansından tut da, uzun ömürlülüğe kadar pek çok şeye etki eder. HDD ve SSD’yi de buraya bağlarız, PCı birimleri (x1’den x16’ya kadar. Birim miktarı kompleksliği ölçer) ekran kartı ve ses kartı benzeri birimleri anakarta bağlar. USB ise artık aklınıza gelebilecek pek çok aleti bilgisayara bağlamanıza olanak tanır. tıpkı telefonlar ve portatif vantilatörler gibi. Anakart daha önceden kuzey ve güney köprüsü şekilde adlandırılan ve şimdi tek bir yongada toplanan, veri iletişim birimlerini de içermek zorundadır. Bir HDD mekanik bir birimdir, bu sebeple belirli bir hızın üzerine geçemez, güvenilirliği de düşüktür. SSD ise her manada daha üstün olmasına karşın kat kat pahalıdır. Hele ki mSata dediğimiz birim geldikten sonra SSD’ler çok fazla daha direkt bilgisayara bağlanabildiği için, hatta bu yolun PCı ile de sağlanabilmesi itibariyle standart SSD’lerden de kat kat hızlı olabilmekte. Güncel çok kuvvetli SSD, güncel HDD’lerden 30 – 40 kat hızlı olacaktır.

Anakart – HDD ve SSD

ssd vs hddPOWER

Power, daha önce de söylediğim bu gibi AC sinyali, DC sinyale çevirir. Gücünün daha çok olması daha çok fazla bileşenin takılmasına ya da daha güçlü bileşenler takılmasına izin verir. Kaliteli markalardan almak, her zaman için kuvvet veriminin daha çok olmasını sağlar, çoğunlukla bazı markalar her süre için üzerinde yazan gücü sağlayamayabilirler. şayet araştırma yaparken, aradığınız Power’ın içini görebiliyorsanız bu çok iyi olur. uygulanan, diyot, trafo ve dirençlerin, bilhassa de kondansatörlerin kalitesini anlamaya çalışın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here